Życie w wielkim mieście

Przeprowadzka do większego miasta to decyzja przed jaką staje wiele mlodych ludzi. Jeżeli właśnie rozpoczynasz studia, albo szukasz pracy w duzym mieście, podpowiemy ci jak pogodzić marzenia z rzeczywistością.
/ 16.08.2012 06:05

Przeprowadzka do większego miasta to decyzja przed jaką staje wiele mlodych ludzi.  Jeżeli właśnie rozpoczynasz studia, albo szukasz pracy w duzym mieście, podpowiemy ci jak pogodzić marzenia z rzeczywistością.

Przede wszystkim planując zmianę miejscowości powinieneś rozpocząć od zasięgnięcia podstawowych informacji o możliwościach, jakie daje wybrana przez ciebie metropolia. Poza tym, dobra organizacja i pozytywne nastawienie zawsze się przydaje.

Trudno mówić o usamodzielnieniu się, kiedy nie jesteśmy w pełni niezależni. Oczywistością jest, że rodzice mogą nas wspierać, nierzadko nawet finansowo, ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi. Decydując się na wyjazd, spróbuj wcześniej zgromadzić odpowiednie fundusze, a po przeprowadzce poszukaj dorywczej pracy. W tym przydaje się internet, duża sieć znajomych i ogromna wytrwałość w poszukiwaniu pracy. Zdobywanie doświadczenia przyda się w poszukiwaniu dalszej wymarzonej pracy.

Jeżeli do nowego miasta przyjechałeś ze względu na studia, dowiedz się jakie możliwości daje twoja uczelnia. Przystosowanie do nowych warunków zajmie ci z całą pewnością sporo czasu, nim wypracujesz własne zachowania, dlatego dobrze jest, abyś na samym początku zapoznał się z przywilejami studenta. One pomogą ci przetrwać najtrudniejsze początki.

Samodzielne życie wiąże się w takiej samej mierze z obowiązkami jak i przyjemnościami, chociaż czasem może się wydawać, że tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Warto nauczyć się dysponować własnym czasem i wydatkami.

Poszukiwanie własnego mieszkania jest prawie tak samo trudne jak znalezienie odpowiedniej pracy. Do wyboru masz kilka propozycji. Najtaniej i niestety też najmniej komfortowo jest w akademiku. Wynajęcie pokoju wiąże się z większymi kosztami, ale daje większą swobodę. Najwygodniej zamieszkać gdzieś w pobliżu miejsca pracy, bądź uczelni, bo nic tak nie irytuje jak stanie codziennie w korkach.

Wybór pracy, szkoły i mieszkania jest trudny, ale na szczęście nie dokonuje się go zbyt często. W przeciwieństwie do prozy życia codziennego i towarzyskiego. Nim jednak zaczniesz korzystać z uroków tego co najprzyjemniejsze, pomyśl o codziennych wydatkach na jedzenie. Tu do wyboru masz dwa warianty: albo ugotujesz coś samemu, albo czeka cię jedzenie na mieście. Miesięcznie to koszt ok 400 zł. Jeżeli natomiast nie masz talentu kulinarnego, wybierz się na obiad do uczelnianej stołówki.

Nie bój się wybierać własnych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Postaw na mniej uczęszczane miejsca, niszowe kina i klimatyczne knajpki. Tam można poznać naprawdę interesujących ludzi, którzy zapewne opowiedzą ci o historii miasta.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA