APARAT ORTODONTYCZNY = cena, efekt przed i po, rodzaje fot. fotolia

APARAT ORTODONTYCZNY = cena, efekt przed i po, rodzaje

Masz krzywe zęby? Nie musisz się z tym godzić. Zainwestuj w aparat ortodontyczny, a nie pożałujesz.
Ewa Cwil / 03.03.2017 13:31
APARAT ORTODONTYCZNY = cena, efekt przed i po, rodzaje fot. fotolia

Aparat ortodontyczny służy do korekcji wad zgryzu. Pozwala przemieścić nieprawidłowo ustawione zęby na ich właściwe miejsce. Stosuje się go nie tylko w celach kosmetycznych, czyli aby poprawić wygląd, ale też w celach zdrowotnych.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Można samodzielnie zdejmować i nosi się go według zaleceń specjalisty – zwykle kilkanaście godzin na dobę. Tradycyjny aparat ruchomy składa się z płytki akrylowej i drutów. Czasami w jego konstrukcji znajdują się też śruby i sprężyny. Polecany dzieciom i młodzieży.

U osób dorosłych, które nie chcą zakładać aparatu stałego stosuje się niemal niewidoczny ortodontyczny aparat ruchomy typu clear aliner. Składa się z przezroczystych nakładek zakładanych na łuki zębowe i szyn o różnym stopniu twardości. Jest dyskretniejszy, można go zdjąć do jedzenia i mycia zębów, jest tańszy od stałego, a jego koszt rozkłada się w czasie. Jednak jego skuteczność zależy od systematyczności użytkownika.

Aparat ortodontyczny stały

Nosi się go przez cały okres leczenia. Jego założenie polega na przyklejeniu do zębów tzw. zamków, które ligaturami (gumkami) przymocowuje się do metalowego łuku. Ligatury mogą być różnokolorowe i różnokształtne. Na kolejnych wizytach u ortodonty gumki i łuk wymienia się na nowe.

Czy będąc w ciąży można założyć aparat ortodontyczny?

Z kolei w stałym aparacie samoligaturującym nie są potrzebne dodatkowe ligatury, leczenie trwa krócej i niezbędna jest mniejsza liczba wizyt u specjalisty.
Najczęściej zamki wykonane są z metalu, ale przez to bardzo widoczne. Mniej odcinające się od zębów są zamki ceramiczne (są za to grubsze) i szafirowe – całkowicie przezroczyste.

Najmniej widocznym jest aparat lingwalny, mocowany na wewnętrznej stronie zębów. Może utrudniać prawidłową wymowę.

Niewidoczne aparaty na zęby

Jakie efekty gwarantuje aparat ortodontyczny

Choć korekta zgryzu odbywa się od pierwszego dnia założenia aparatu, pierwsze widoczne efekty da się zauważyć po ok. 3 miesiącach. Przesuwanie się zębów to powolny proces, więc na efekt końcowy czeka się dość długo – do 30 miesięcy, choć czas ten zależy od nasilenia wady zgryzu i może być krótszy. Jednak warto się przemęczyć, by później nie tylko cieszyć się "prostym" uśmiechem, ale i uniknąć kłopotów z zębami i chorób układu pokarmowego w przyszłości.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny

  • Stały metalowy – od 1500 zł za łuk.
  • Stały ceramiczny – od 2000 zł za łuk.
  • Stały samoligaturujący – od 1800 zł za łuk.
  • Stały lingwalny – od 4000 zł za łuk.
  • Aparat przezroczysty (clear aliner) – 3 nakładki od 600 zł.

Wykonanie i założenie aparatu to niestety niecały koszt korekty zgryzu. Do ceny aparatu ortodontycznego należy doliczyć koszt przygotowania planu leczenia, diagnostyki, wizyt kontrolnych czy wykonania nowych łuków (clear aliner). Zatem całkowity koszt w zależności od rodzaju aparatu wzrośnie o 1600-4000 złotych.


Dieta a aparat ortodontyczny
Kiedy dziecku trzeba założyć aparat?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!