Ciesz się ogrodem

Może chcesz wolny czas spędzić w ogrodzie? Czemu nie! Jeśli odpręża cię grzebanie się w ziemi – nie zastanawiaj się. Nie zapominaj tylko, że jest czas na pracę i na relaks.
/ 09.05.2007 14:02
"Niektórzy biegają, ćwiczą na siłowni, a ja wolę pracować w ogrodzie. Kopię, sadzę, rozsadzam, przycinam i natychmiast się wyłączam. Zapominam o całym świecie. Nie jestem typem człowieka, który tylko pracuje, lubię widzieć efekty mojego wysiłku. Obserwować, jak zmienia się przyroda w moim ogrodzie, kwitną kwiaty i krzewy".
Maja Popielarska, dziennikarka TVN Style


Długi weekend sprzyja ogrodnikom, majowe prace są wyjątkowo przyjemne. W tym czasie kwitnie najwięcej roślin: bylin (smagliczka, gęsiówka, żagwin, rogownica, goździk siny, serduszka, omieg, konwalie, liliowce, ubiorek, peonie, maki, prymulki, szałwia, niezapominajki), cebulowych (tulipany, narcyzy, żonkile), krzewów (bzy, czeremcha, złotokap, kasztanowce, wiciokrzewy, tawuły). Delikatny zapach poprawia nam nastrój i dodaje pozytywnej energii. Pracując w ogródku, koniecznie rób sobie od czasu do czasu 15–30-minutową przerwę. Postaw leżak w pobliżu pachnącej rośliny, usiądź wygodnie, zamknij oczy, staraj się o niczym nie myśleć i powoli, spokojnie oddychaj. Szybko przekonasz się, jaki to wspaniały relaks.
Co to daje: Pielęgnacja roślin to najlepsza psychoterapia, która obniża poziom stresu, poprawia samopoczucie i ogólną kondycję fizyczną. Praca w ogrodzie zapobiega osteoporozie, korzystnie wpływa na gęstość kości, wzmacnia mięśnie, redukuje tkankę tłuszczową i sprawia, że stajemy się odporniejsi.
Jak się przygotować: Wygodne, niekrępujące ruchów ubranie i miękkie buty, najlepiej do kostki (wtedy nie wpada do nich ziemia) są najodpowiedniejsze do prac w ogrodzie. Wsłoneczne dni nie zapominaj o nakryciu głowy i okularach słonecznych. Odkryte części ciała posmaruj kremem z filtrem.
Zaopatrz się też w okulary ochronne (przydają się np. podczas strzyżenia żywopłotu), wygodne rękawice, nakolanniki ogrodnicze lub podkładkę pod kolana. Te drobne przedmioty znacznie ułatwiają pielenie i inne prace, które trzeba wykonać na kolanach. Pamiętaj o swoim kręgosłupie. Schylaj się, klęcząc. Zamiast dźwigać ziemię i inne ciężary, przewieź je na taczkach. Jeżeli odczuwasz ból w plecach, usiądź i odpocznij.
A jeśli z dzieckiem: Dzieci uwielbiają grzebanie w ziemi. Jeśli powierzysz malcowi nieskomplikowaną pracę, np. wyrywanie chwastów (musisz go przedtem dobrze przeszkolić, żeby nie stracić połowy grządki), będzie zachwycony. Pamiętaj, by założyć małemu ogrodnikowi nakrycie głowy i posmarować odkryte części ciała ochronnym kremem.

Schudniesz!
Grabiąc przez godzinę, tracisz 256 kalorii, kosząc trawę ręczną kosiarką prawie 390 kalorii, a podlewając rośliny 325 kalorii. Razem daje to całkiem niezły wynik!

Czas na relaks
Ćwiczenie pierwsze:
Połóż się na leżaku, zamknij oczy. Wyobraź sobie, że ręce, nogi, głowa, tułów są bardzo ciężkie. Po chwili pomyśl, że wszystkie mięśnie, jeden po drugim, rozluźniają się i krew dociera do każdej części ciała. Czujesz się odprężona i spokojna.
Ćwiczenie drugie: Połóż się na trawie. Rozluźnij kolejno wszystkie mięśnie. Poleż spokojnie 10 minut. Myśl o tym, jak ciepło krąży w twoim ciele.

Zaplanuj najpiękniejszą rabatkę
Weekend to dobra pora na założenie rabaty, która zachwyci wszystkich. Najpiękniejsze są rabaty mieszane, na których obok siebie rosną krzewy, byliny, kwiaty jednoroczne, trawy. Warto tak dobrać rośliny, by wyglądały atrakcyjnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Lepiej i bardziej naturalnie wygląda nieparzysta liczba roślin danego gatunku.
Oto nasza propozycja na oryginalną rabatę. Posadź na niej:
- Trytomę, która ma żółte kwiatostany. Zakwitnie w lipcu. Trzcinnik – to wysoka trawa o ozdobnych kwiatostanach – będzie świetnym tłem dla trytomy. Bylicę Schmidta – niską bylinę (20 cm) o paprotkowatych, srebrzystych liściach. Wypełni przestrzeń pomiędzy trytomą i trawą. Mydlnicę bazyliowatą – ta bylina (30 cm) tworzy silnie rozgałęzione kępki. Kwitnie na różowo od kwietnia do października. Szałwię omączoną, bardzo długo kwitnie (od czerwca do października), tworzy silnie rozgałęzione kępy o omszonych pędach. Astra frikatę, kwitnie na fioletowo przez całe lato, aż do późnej jesieni. Tworzy dość wysokie krzaczaste kępy.

Pomysłowe zabawy
Gruszka w butelce.
Gdy grusza przekwitnie, wybierzcie ładny zawiązek owocu, nałóż na niego butelkę, przywiąż ją do gałęzi. Musisz ją tak przymocować, by w miarę wzrostu owocu gałązka nie złamała się pod jego ciężarem. Gdy gruszka dojrzeje, wszyscy na pewno będą się dziwić, jak udało wam się włożyć ją do butelki.
Kwiatowe inicjały: Wypisz patykiem na grządce swoje inicjały lub imię, posiej w tym miejscu niskie, zwarte rośliny, np. smagliczkę. Powstanie kwitnący napis.
Nasze drzewko: Zasadźcie sadzonkę drzewa. Gdy dziecko będzie ją podlewać, zrób mu zdjęcie. Co roku powtarzajcie tę sesję fotograficzną i sprawdzajcie, jak szybko drzewo rośnie.
Malujemy cienie: Obserwujcie cienie rzucane przez liście, kwiaty, gałęzie. Te, które padają na ziemię, odrysujcie mazakiem na kartce papieru. Potem niech dziecko je pokoloruje.


Aleksandra Barcikowska
Małgorzata Świgoń
Anna Grzelczak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!