Drzewa które leczą

Drzewa nie tylko dają schronienie przed upałem. Emanują także dobrą energią i pomagają leczyć różne dolegliwości.
/ 25.07.2007 09:40
Czujemy intuicyjnie, że przechadzka po lesie dobrze wpływa na nasze ciało i duszę. To prawda! Efekt ten możemy zwiększyć, przytulając się do drzew. Taki seans powinien trwać 15-30 minut. Dobrym rezultatom sprzyja regularność (np. codziennie przez dwa tygodnie).

Brzoza
Uważana jest za szczęśliwe drzewo odganiające pecha i wszelkie niepowodzenia. W ubiegłym wieku kołyski dziecięce wyrabiano z kory brzozowej, by chroniły niemowlęta od złych mocy.
- Dla zdrowia: odwar z liści, który działa moczopędnie, zaleca się w kuracjach nerek i pęcherza moczowego. Łyżkę liści brzozy zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy przez kilka minut. Cedzimy i pijemy dwa razy dziennie po pół szklanki między posiłkami.
- Dla urody: napar z liści oczyszcza, regeneruje skórę, likwiduje przebarwienia. 10 dag liści zalewamy litrem wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem przez 20 minut (nie gotujemy). Przecedzamy, dodajemy do kąpieli.
- Dla ducha: kontakt z brzozą uspokaja i wzmacnia.

Lipa
Uznawano ją za drzewo święte i sadzono w dniu urodzin dziecka, by przynosiła mu szczęście i życiowe powodzenie.
- Dla zdrowia: herbatka z kwiatu jest środkiem napotnym, działa moczopędnie, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie. 1,5 łyżki kwiatów zalewamy dwiema szklankami wrzątku, zostawiamy pod przykryciem 15 minut. Odkrywamy i zostawiamy na kolejne 10 minut. Po przecedzeniu pijemy po pół szklanki trzy razy dziennie. Świeże ubite liście stosuje się jako okłady na owrzodzenia i oparzenia.
- Dla urody: kąpiel z dodatkiem naparu z lipy wygładza skórę, zamyka pory, łagodzi podrażnienia. 20–30 dag kwiatów lub liści zalewamy litrem letniej wody. Gotujemy na wolnym ogniu ok. 20 minut. Cedzimy, dolewamy do kąpieli. Zanurzamy się w wannie na minimum kilkanaście minut.
- Dla ducha: lipa sprzyja trzeźwości umysłu, przywraca harmonię w naszych myślach i uczuciach.

Sosna
Spacer po sosnowym lesie doskonale odstresowuje, dotlenia organizm i rozjaśnia umysł.
- Dla zdrowia: odwar z pączków pomaga na przeziębienie, łagodzi nieżyt gardła i kaszel. Pół łyżki pączków zalewamy szklanką wody i gotujemy kilka minut pod przykryciem (na wolnym ogniu), pozostawiamy na 15 minut do naciągnięcia. Pijemy trzy razy dziennie po mniej więcej 1/4 szklanki.
- Dla urody: kąpiele w odwarze igieł lub młodych pączków odświeżają i oczyszczają skórę. Ok. 50 pączków lub dwie garście igieł zalewamy litrem wrzątku i gotujemy przez kilka minut. Przecedzamy, wlewamy do kąpieli.
- Dla ducha: towarzystwo sosen działa kojąco, uspokaja skołatane nerwy, wspomaga pamięć, dodaje energii życiowej i witalności.

Czarny bez
Niegdyś bardzo ceniony za liczne lecznicze i magiczne właściwości. Czczono go jako strażnika domowego ogniska.
- Dla zdrowia: napary z kwiatów działają moczopędnie, przeciwgorączkowo, napotnie, uszczelniają naczynia włosowate. Łyżkę kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Pić należy gorący, małymi łykami. Pierwszego dnia choroby trzy szklanki w równych odstępach czasu, w kolejnych dniach po dwie szklanki.
- Dla urody: wygładza, wybiela. Takim samym naparem jak do picia przecieramy twarz rano i wieczorem. Można też namoczyć lnianą ściereczkę i przykryć nią twarz na 10 minut.
- Dla ducha: mobilizuje do działania, dodaje ochoty do życia, wzmacnia wiarę we własne siły. W swoim ogrodzie powinny go posadzić osoby mające skłonność do melancholii.

Wierzba
Była zawsze symbolem budzącego się życia i płodności. Gaje wierzbowe to miejsca emanujące dobrą energią.
- Dla zdrowia: odwar z kory działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo. Łagodzi nerwobóle, bóle reumatyczne. Łyżeczkę suchej, rozdrobnionej kory zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy przez 10 minut. Po przecedzeniu pijemy 2–3 razy dziennie po pół szklanki.
- Dla urody: odwarem przygotowanym w taki sam sposób zmywamy tłustą cerę ze skłonnością do wyprysków. Kąpiele w odwarze kory wierzby zapobiegają też poceniu się stóp.
- Dla ducha: pomaga osiągnąć harmonię, sprzyja optymizmowi, porządkuje uczucia.

Małgorzata Świgoń/ Vita

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!