EPI–LASIK: najnowoczesnieśniejsza technika!

Od 21 listopada Centrum Mikrochirurgii Oka LASER uruchamia najnowocześniejszą procedurę laserowej korekcji wad wzroku: Epi-Lasik.
/ 16.03.2006 16:57
Od 21 listopada Centrum Mikrochirurgii Oka LASER uruchamia najnowocześniejszą procedurę laserowej korekcji wad wzroku: Epi-Lasik. To nowoczesne urządzenie dostępne jest w niewielu miejscach na świecie. Na całym świecie jest zaledwie 195 tego typu urządzeń z tego większość działa w USA. W Europie urządzeń typu Epi- Lasik jest zaledwie 20.

Epi-Lasik to kolejne rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie chcą lub nie mogą nosić okularów. To jedna z metod chirurgicznych, z grupy laserowej korekcji. Najważniejszym powodem do jej zastosowania są względy medyczne – wtedy, gdy okulary lub soczewki nie poprawią dostatecznie widzenia. Poza tym istotne są również względy zawodowe (np. piloci lub zawodowi kierowcy muszą mieć pełną ostrość widzenia). Jednak zdecydowanie dominują względy kosmetyczne: wielu ludzi po prostu nie chce nosić okularów czy soczewek kontaktowych.

O laserowej korekcji wad wzroku dr Elżbieta Archacka i dr Małgorzata Gadomska z warszawskiego Centrum Mikrochirurgii Oka LASER wiedzą chyba wszystko. Od blisko 10 lat tą metodą lat pomagają ludziom widzieć bez okularów. Z takiej pomocy do tej pory skorzystało ponad 8 000 pacjentów.
- Jeszcze kilka lat temu laserową korekcję wady wzroku wykonywaliśmy głównie z przyczyn estetycznych – wspomina dr Elżbieta Archacka ; dziś coraz częściej decyzja o zabiegu jest spowodowana względami zawodowymi. Przychodzą do nas nie tylko pacjenci, którzy chcą podjąć pracę w tzw. służbach mundurowych (policjanci, piloci, strażacy) czy w charakterze kierowcy zawodowego. Zmieniający się rynek pracy stwarza nowe wymagania. I dlatego – coraz częściej operujemy młode dziewczyny, które chcą „zdjąć okulary na zawsze” bo w ten sposób są bardziej akceptowane jako sekretarki czy menedżerki.
- Innym aspektem jest to, że zmieniają się również warunki pracy – przypomina dr Małgorzata Gadomska; większość z nas pracuje w pomieszczeniach klimatyzowanych, głównie przy komputerach. Wtedy dochodzi do wysuszenia oka i dlatego soczewki kontaktowe nie są dobrze tolerowane. A powrót do okularów okazuje się trudny do zaakceptowania. Kolejną grupą są osoby długotrwale stosujące leki. Tak jest w przypadku alergików, którzy nie mogą funkcjonować bez preparatów przeciwhistaminowych, ale także u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. Długotrwałe przyjmowanie pewnych leków może powodować nietolerancję soczewek kontaktowych. I właśnie coraz więcej mamy pacjentów z tej grupy.


Chirurgia refrakcyjna jest najbezpieczniejszą metodą korekcji wad wzroku. Zabieg wykonuje się raz na zawsze. Tylko u osób po czterdziestym roku życia – z przyczyn fizjologicznych – trzeba dobrać okulary do czytania. Dla kogoś, kto nosił okulary od dzieciństwa i często były to bardzo mocne (czyli grube0 szkła, wyzwolenie się od okularów niesie również wiele zmian w życiu.
- Korekcja laserowa to często pierwszy etap większych zmian w całym sposobie bycia, życia, postrzegania siebie przez pacjenta – podkreśla dr Gadomska; pamiętam taki przypadek, gdy na zabieg przyszła pacjentka z dość dużą wadą wzroku (ok. 10D w jednym oku i 8D w drugim). Trudno jej było funkcjonować, bo nawet w dobranych szkłach nie widziała wyraźnie. Chirurgia refrakcyjna pomogła. Kiedy przyszła na pierwszą wizytę kontrolną, po 3 dniach, była szczęśliwa. Ale najbardziej zaskoczyła mnie stwierdzeniem, które usłyszałam od niej pół roku później, w czasie kolejnej wizyty kontrolnej: Pani doktor, warto było zrobić taka operację. W końcu zobaczyłam plamy na Księżycu! Okazało się, że moja pacjentka wielokrotnie słyszała od znajomych o tym, jak piękny jest Księżyc w czasie pełni. Sama mogła podziwiać to piękno dopiero po korekcji laserowej. Wcześniej – mimo mocnych okularów – nie widziała tak dobrze przedmiotów odległych.
- A do mnie w ubiegłym roku przyszedł dość niepozornie wyglądający pacjent – opowiada dr Archacka; miał oczywiście ciężkie okulary na nosie, wyglądem raczej nie budził sympatii. Mówił, że w zasadzie nie wychodzi z domu, jest na rencie, ale postanowił pozbyć się okularów. Kilka dni po zabiegu przyszedł na wizytę kontrolną. Przyniósł mi trzy tulipany. Nadal jednak – choć już w dużo lepszej kondycji – był dość zamknięty w sobie. Jakie było moje zdziwienie, gdy pół roku później nie poznałam mojego niedawnego pacjenta. Na wizycie kontrolnej stawił się pewny siebie biznesmen, który oświadczył: Pani doktor, ja mam tylko chwilkę na badanie, Strasznie się spieszę, bo wie pani, jestem poważnym biznesmenem, przygotowuję projekty dla Unii Europejskiej i naprawdę nie mam zbyt wiele czasu. Takie diametralne zmiany w życiu naszych pacjentów to nie wyjątek. Nie wiem, jak to wytłumaczyć naukowo, bo nie jestem psychologiem, ale po korekcji laserowej ludzie nabierają pewności siebie i zmieniają swoje życie, choć wcześniej nie widzieli nawet takiej szansy.
- To prawda. Te nasze działania chirurgiczne dają efekty uboczne w postaci wzrostu pewności siebie u pacjentów – żartuje doktor Gadomska.

Kiedy zdecydujemy się na korekcję laserową, powinniśmy pomyśleć o tym, gdzie poddać się operacji. Ważne, by był to ośrodek o dużym doświadczeniu, dysponujący najlepszym sprzętem do tego typu operacji. Zanim jednak dojdzie do zabiegu, lekarz- okulista musi nam dokładnie zbadać wzrok, wypytać o choroby, stosowane leki. Taka kwalifikacja może trwać dłużej niż sam zabieg.

Laserowa korekcja wady wzroku to nic innego, jak modelowanie rogówki. Bo wady wzroku, takie jak astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność są wynikiem nieprawidłowego kształtu rogówki.

- Laser exicmerowy do laserowej korekcji jest wykorzystywany od 1989 roku – mówi prof. Jerzy Szaflik, Dyrektor Centrum Mikrochirurgii Oka LASER – my pierwszy zabieg chirurgii refrakcyjnej z użyciem lasera przeprowadziliśmy w 1996 roku.
To bardzo bezpieczna metoda, nie ma ryzyka uszkodzenia rogówki, bo nie ma żadnych nacięć. Niezależnie od tego czy wybierzemy LASIK, LASEK czy najnowszą naszą procedurę – EPI-LASIK to bezpieczeństwo pacjenta jest zawsze na najwyższym poziomie. Metody różnią się sposobem, w jaki doprowadzamy do modelowania rogówki laserem. W LASEK-u używamy alkoholu, za pomoca którego rozpuszczamy nabłonek na rogówce ( w ten sposób mamy „dojście” do samej rogówki). W LASIKU – delikatnie odcinamy nabłonek a w EPI-LASIKU również delikatnie odcinamy nabłonek, jest to bardzo dokładne odwarstwienie samego nabłonka. EPI-LASIK to technika idealna także dla tych osób, które do tej pory nie mogły poddać się laserowej korekcji z powodu zbyt cienkiej rogówki.


Sam zabieg EPI-LASIK jest bardzo podobny do wcześniejszych metod – mówi dr Iwona Grabska – Liberek, Dyrektor Medyczny CMO LASER – jest wykonywany ambulatoryjnie, trwa do kilkunastu minut. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropelek do oka. Podobnie jak w LASIKU, również w EPI-LASIKU opatrunek po zabiegu zakładany jest na 24 godziny lub tylko na noc. Dlatego szczególnie polecam ten rodzaj laserowej korekcji wad wzroku osobom, które chcą jak najszybciej po zabiegu wrócić do pracy. W przypadku EPI-LASIKU jest to możliwe już na drugi dzień, choć na pełne wygojenie się rogówki trzeba poczekać około miesiąca. Ta metodą można operować obydwa oczy jednocześnie.

Na efekt trzeba poczekać....
Sama rogówka goi się w ciągu kilku, kilkunastu dni. Ale jej całkowita stabilizacja, czyli ostateczny efekt zabiegu – następuje po kilku tygodniach. Okres ten trwać może nawet pół roku. W tym czasie mózg przyzwyczaja się do nowych warunków odbierania obrazu przez oczy. W tym czasie konieczne są wizyty kontrolne u lekarza. Nie wolno też uprawiać sportu, wysilać się, opalać na słońcu i w solarium, a także przebywać w pomieszczeniach zapylonych.
W całym okresie rekonwalescencji mogą wystąpić różne nieprzyjemne doznania: łzawienie, zaburzenia ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło. Jednak mijają one szybko i nie mają wpływu na efekt zabiegu.

- Metodą EPI-LASIK operujemy od 21 listopada 2005 r. – opowiada dr Elżbieta Archacka – choć to nowość, to dla nas lekarzy, nie jest to szczególnie trudna procedura. To po prostu nowy sprzęt, specjalna nakładka, która pozwala oszczędzić w sposób znaczący rogówkę. Od końca listopada do 22 grudnia wykonałyśmy ponad 30 zabiegów EPI-LASIK, Wiele z nich to pacjenci, których zakwalifikowałam do metody LASEK, a którzy zdecydowali się po prostu na zmianę na nowszą technikę.
- No tak, ale to początki. Mamy nadzieję, że trafią do nas ci wszyscy pacjenci, którzy do tej pory nie mogli być zoperowani, bo mają zbyt cienką rogówkę. EPI-LASIK to kolejna szansa na życie bez okularów.

Koniec z okularami.

Laserowa korekcja wad wzroku to ogromna szansa na dobre widzenie. U 60% pacjentów daje bardzo dobry efekt – pozostaje resztkowa wada; 0,25 D. U 30% ten efekt jest równie dobry – pozostała wada to ok. 1 D. 10% pacjentów ma znacznie zmniejszoną wadę – pozostaje nieco powyżej 1D. To oznacza, że z grupy 10 pacjentów sześciu osobom okulary w ogóle nie są potrzebne, trzy – używają ich w niektórych sytuacjach: w czasie jazdy samochodem, oglądania telewizji, a jedna potrzebuje znacznie słabszych okularów.


Centrum Mikrochirurgii Oka LASER
00-131 Warszawa, ul. Grzybowska 6/10
tel. 0-22 654 68 06, 0-22 654 67 81
www.okolaser.com.pl
ZAPYTAJ OKULISTĘ! info@okolaser.com.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)