Antykoncepcja transdermalna to skuteczna metoda antykoncepcji, w której dawka hormonów chroniących przed zajściem w ciążę podawana jest do organizmu kobiety przez skórę w formie plastra antykoncepcyjnego. Poznaj jej właściwości i przekonaj się, że warto spróbować!
Działanie plastrów antykoncepcyjnych
Plaster działa poprzez uwalnianie hormonów,które przenikają przez skórę do naczyń krwionośnych a następnie wraz z krwią docierają do narządów docelowych. Dzięki tej metodzie nie będziesz obciążała wątroby, a jej skuteczność jest tak samo wysoka jak tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowo omijanie przewodu pokarmowego oraz niższa dawka hormonów zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nudności i wymiotów.
Wady i zalety antykoncepcji transdermalnej
Musisz wiedzieć, że każda metoda antykoncepcji ma swoje mocne i słabe strony. Poznaj zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych:
- Wygoda stosowania – plaster naklejamy raz w tygodniu.
- Pewność antykoncepcyjna – zaburzenia ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka) nie zmniejszają skuteczności antykoncepcyjnej plastra.
- Stabilne stężenie hormonów we krwi – dobra tolerancja i wysoki poziom zabezpieczenia przed ciążą.
- W razie konieczności możliwość zrezygnowania z antykoncepcji – wystarczy odkleić plaster.
- Proste naklejanie i zdejmowanie plastra.
A jakie są wady plastrów antykoncepcyjnych?
- Mogą wystąpić podrażnienia w miejscu aplikacji plastra. Bardzo niewielkie jest ryzyko całkowitego odklejenia się plastra (1,8 – 4,6% przypadków), czego skutkiem może być spadek stężenia leku we krwi oraz jego skuteczności (obserwowany dopiero po 24 h od odklejenia plastra).
- Ograniczona skuteczność u kobiet z otyłością, których BMI jest większe bądź równe 30 kg/m2 lub gdy ich waga przekracza 90 kg. W takich przypadkach stężenie hormonów uwalnianych z plastra do krwi może być niższe, tym samym ryzyko ciąży może wzrastać.
Jak przykleić plaster?
Przy przyklejaniu plastrów na skórę musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Skóra na którą naklejasz plaster musi być sucha i czysta! Zrezygnuj ze stosowania kremów, olejków, balsamów czy maści w miejscu przyklejenia plastra i jego okolicy.
- Zasadą jest, że kolejnego plastra nie należy naklejać w tym samym miejscu.
- Jeżeli plaster był odklejony całkowicie lub częściowo przez czas krótszy niż 24 godzin, to możesz podjąć próbę ponownego przyklejenia go lub zmienić plaster na nowy. W takim przypadku nie ma konieczności stosowania antykoncepcji wspomagającej, a dzień zmiany plastra pozostaje bez zmian.
- Pierwszy plaster należy nakleić w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego i pozostawić go na skórze przez 7 dni. Zmiana plastra powinna nastąpić dokładnie tydzień później (w tym samym dniu tygodnia, np. w poniedziałek).
- Od kiedy działa plaster? Stosując plaster antykoncepcyjny od pierwszego dnia miesiączki, działa on już od początku stosowania. Natomiast przy rozpoczęciu tej metody antykoncepcji między 2. a 5. dniem cyklu, w ciągu pierwszych 7 dni stosuj równocześnie mechaniczne formy zabezpieczeń (np. prezerwatywy).
Więcej informacji o antykoncepcji znajdziesz na stronie akcji "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji".
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!