kobieta na niebieskim tle fot. Fotolia

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Dowiedz się więcej!
01.06.2016 11:46
kobieta na niebieskim tle fot. Fotolia
Antykoncepcja transdermalna to skuteczna metoda antykoncepcji, w której dawka hormonów chroniących przed zajściem w ciążę podawana jest do organizmu kobiety przez skórę w formie plastra antykoncepcyjnego. Poznaj jej właściwości i przekonaj się, że warto spróbować!

Działanie plastrów antykoncepcyjnych 

Plaster działa poprzez uwalnianie hormonów,które przenikają przez skórę do naczyń krwionośnych a następnie wraz z krwią docierają do narządów docelowych. Dzięki tej metodzie nie będziesz obciążała wątroby, a jej skuteczność jest tak samo wysoka jak tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowo omijanie przewodu pokarmowego oraz niższa dawka hormonów zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nudności i wymiotów.
 

Wady i zalety antykoncepcji transdermalnej

Musisz wiedzieć, że każda metoda antykoncepcji ma swoje mocne i słabe strony. Poznaj zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych: 
 • Wygoda stosowania – plaster naklejamy raz w tygodniu.
 • Pewność antykoncepcyjna – zaburzenia ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka) nie zmniejszają skuteczności antykoncepcyjnej plastra.
 • Stabilne stężenie hormonów we krwi – dobra tolerancja i wysoki poziom zabezpieczenia przed ciążą.
 • W razie konieczności możliwość zrezygnowania z antykoncepcji – wystarczy odkleić plaster.
 • Proste naklejanie i zdejmowanie plastra.
A jakie są wady plastrów antykoncepcyjnych?
 •  Mogą wystąpić podrażnienia w miejscu aplikacji plastra. Bardzo niewielkie jest ryzyko całkowitego odklejenia się plastra (1,8 – 4,6% przypadków), czego skutkiem może być spadek stężenia leku we krwi oraz jego skuteczności (obserwowany dopiero po 24 h od odklejenia plastra).
 •  Ograniczona skuteczność u kobiet z otyłością, których BMI jest większe bądź równe 30 kg/m2 lub gdy ich waga przekracza 90 kg. W takich przypadkach stężenie hormonów uwalnianych z plastra do krwi może być niższe, tym samym ryzyko ciąży może wzrastać. 

Jak przykleić plaster?

Przy przyklejaniu plastrów na skórę musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:
 1. Skóra na którą naklejasz plaster musi być sucha i czysta! Zrezygnuj ze stosowania kremów, olejków, balsamów czy maści w miejscu przyklejenia plastra i jego okolicy. 
 2. Zasadą jest, że kolejnego plastra nie należy naklejać w tym samym miejscu.
 3. Je­że­li pla­ster był od­kle­jo­ny cał­ko­wi­cie lub czę­ścio­wo przez czas krót­szy niż 24 go­dzin, to możesz pod­jąć pró­bę po­now­ne­go przyklejenia go lub zmie­nić pla­ster na no­wy. W ta­kim przy­pad­ku nie ma ko­niecz­no­ści sto­so­wa­nia an­ty­kon­cep­cji wspo­ma­ga­ją­cej, a dzień zmia­ny pla­stra po­zo­sta­je bez zmian.
 4. Pierwszy plaster należy nakleić w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego i pozostawić go na skórze przez 7 dni. Zmiana plastra powinna nastąpić dokładnie tydzień później (w tym samym dniu tygodnia, np. w poniedziałek).
 5. Od kiedy działa plaster? Stosując plaster antykoncepcyjny od pierwszego dnia miesiączki, działa on już od początku stosowania. Natomiast przy rozpoczęciu tej metody antykoncepcji między 2. a 5. dniem cyklu, w ciągu pierwszych 7 dni stosuj równocześnie mechaniczne formy zabezpieczeń (np. prezerwatywy).

 

Więcej informacji o antykoncepcji znajdziesz na stronie akcji "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji".

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!