KREW W MOCZU (u dziecka, w ciąży) - przyczyny krwiomoczu fot. Fotolia

KREW W MOCZU (u dziecka, w ciąży) - przyczyny krwiomoczu

Zawsze powinna być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Tylko badanie próbki moczu pozwoli lekarzowi postawić właściwą diagnozę.
/ 05.06.2017 23:02
KREW W MOCZU (u dziecka, w ciąży) - przyczyny krwiomoczu fot. Fotolia

Krew w moczu - znajdź przyczynę

Zawsze powinna być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Tylko analiza moczu pozwoli lekarzowi postawić właściwą diagnozę.

Krwiomocz (hematuria) to medyczne określenie obecności krwi w moczu. Może ono być wynikiem kilku różnych schorzeń. Należą do nich infekcje, choroba nerek, nowotwory i rzadkie schorzenia krwi.

Krew w moczu zawsze należy traktować poważnie - nawet jeżeli zdarzy się to jednorazowo. Zignorowanie objawu może doprowadzić do szybkiego rozwoju poważnych chorób dróg moczowych i uszkodzenia nerek.

Krew w moczu to nie zawsze choroba

Zabarwienie krwi na czerwono nie musi być równoznaczne z krwiomoczem, może pojawić się po zjedzeniu niektórych produktów (np. buraków lub rabarbaru) lub przy stosowaniu niektórych leków (sprawdź ulotkę leku, który przyjmujesz). Jeśli jednak jedzenie i leki nie wchodzą w grę, sprawdź, co oznacza krew w moczu.

Skąd się bierze krew w moczu?

Krew w moczu może pochodzić z nerki, jak również z każdego innego odcinka dróg moczowych. Na obecność krwi w moczu mogą mieć także wpływ czynniki spoza dróg moczowych, dlatego potrzebne jest badanie.

Krew w moczu - najczęstsze przyczyny 

  • kamienie - kryształki powstające ze składników mineralnych w moczu. Mogą pojawić się w nerkach lub w pęcherzu. Jeżeli są znacznych rozmiarów, mogą zatkać przewody moczowe, co wywołuje silny ból i krwiomocz.
  • infekcja - może występować gdzieś w drogach moczowych, pęcherzu lub nerkach. Występuje, gdy do cewki moczowej dostaną się bakterie. Często wywołuje ból i potrzebę częstego oddawania moczu.
  • przerost prostaty (u mężczyzn) - gruczoł ten znajduje się pod pęcherzem moczowym, blisko cewki moczowej. Gdy prostata się powiększa, co często zdarza się w średnim wieku, naciska na cewkę moczową. Wywołuje to trudności z oddawaniem moczu i może prowadzić do obecności krwi w moczu.
  • choroba nerek - w nerkach może rozwinąć się choroba lub stan zapalny wywołujący krwiomocz. Może wystąpić samodzielnie lub towarzyszyć innej chorobie, np. cukrzycy.
  • leki - krwiomocz może być skutkiem zażywania penicyliny, aspiryny, leków rozrzedzających krew, oraz leków onkologicznych.
  • pourazowe uszkodzenie układu moczowego
  • kamica nerkowa
  • zawał nerki
  • stany zwyrodnieniowe
  • polipy pęcherza.

W zależności od przyczyn, które ustal się na podstawie analizy próbki moczu, lekarz decyduje, jaki wybrać sposób leczenia.

Krew w moczu po stosunku

Mocz podbarwiony krwią po współżyciu oraz pieczenie, które nasila się podczas oddawania moczu, świadczy o infekcji dróg moczowych. W takiej sytuacji trzeba wykonać badanie ogólne moczu, a następnie niezwłocznie rozpocząć leczenie (zwykle potrzebny jest antybiotyk).

Krew w moczu u dziecka

Mocz u dziecka powinien być przejrzysty i mieć słomkowy kolor. Najczęściej przyczyną obecnością moczu z krwią u dziecka jest zakażenie układu moczowego, jednak zdarza się, że krwiomocz lub krwinkomocz jest oznaką poważnych chorób. Dziecko może być niespokojne, rozdrażnione, odmawiać jedzenia, wymiotować. Infekcję dróg moczowych może też sugerować gorączka bez kataru i kaszlu. Krew w  moczu u niemowlaka, podobnie jak u starszego dziecka, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Krew w moczu w ciąży

W ciąży nerki się powiększają i przepływa przez nie aż o 70 proc. krwi więcej. Nie jest to jednak przyczyna obecności krwi w moczu. Zawsze jest to sygnał niepokojący i oznacza chorobę nerek, pourazowe zapalenie układu moczowego lub jego ostry stan zapalny. Zawsze jest to zagrożenie dla mamy i dziecka. Konieczne jest więc bakteriologiczne badanie moczu a często także USG. Jeśli przyczyną krwiomoczu w ciąży jest zapalenie układu moczowego, podaje się antybiotyki, w przypadku kamicy nerkowej może być konieczna operacja - kiedy, o tym decyduje lekarz.

Sprawdź, jakich badań nie powinnaś przegapić

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!