Siemię lniane - przygotuj sama doskonałe lekarstwo na żołądek

Czy wiesz, że jeden z lepszych leków na problemy z żołądkiem możesz przygotować sama w domu? Jest nie tylko tani, ale także naprawdę smaczny. I działa niezawodnie! Łagodzi ból, zmniejsza problemy związane z wrzodami. Wypróbuj jeszcze dziś!
Marzena Bartoszuk / 14.05.2018 04:30

Zjadłaś zbyt dużo i masz problemy z żołądkiem? A może odezwały się twoje wrzody żołądka? Przez 2-3 dni powinnaś stosować lekkostrawne, niezbyt obfite menu, odciążające układ pokarmowy (małe porcje 5-6 razy dziennie). Na początek dobre będą sucharki, potrawy gotowane, rozdrobnione, przetarte przez sito, które nie podrażniają przewodu pokarmowego i zawierają łatwo przyswajalne składniki pokarmowe: kleiki, puree ziemniaczane i ziemniaczano-warzywne, gotowane chude mięsa, galaretki owocowe, kisiele, zupy a także duszone i przecierane owoce, np. jabłko. Bardzo pomocne w łagodzeniu tego typu bólu brzucha są także małe niepozorne ziarenka siemienia lnianego. Nazywane są polskim chia, bo mają podobny skład do nasion szałwii hiszpańskiej  (oczywiście zachęcamy, by jeść także nasiona chia) – zawierają dużo kwasów omega-3 oraz błonnika. Ale mają też jedną niezwykle cenną dla żołądka zaletę - po zalaniu wodą tworzą śluz, który powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, łagodząc ból i mdłości związane z podrażnieniem śluzówki przez kwasy żołądkowe.

Według naukowców zalecane jest regularne jedzenie siemienia lnianego  (3 łyżki całych lub zmielonych nasion dziennie).

Siemię lniane na żołądek

Od wieków nasiona lnu wykorzystuje się w domowych kuracjach. W czym mogą nam pomóc?

  • Stosuje się je jako środek osłaniający przewód pokarmowy, powlekają bowiem błony śluzowe przełyku, żołądka i jelit. To chroni je przed substancjami żrącymi, np. kwasem solnym, czy niektórymi lekami (np. antybiotykami).
  • Łagodzą stany zapalne przewodu pokarmowego, a w większych ilościach działają rozwalniająco i likwidują zaparcia towarzyszące, np. otyłości.

Jak stosować siemię lniane na żołądek? Łyżkę nasion zalej 150 ml wody i zostaw na kilka godzin, aż wydzieli się śluz. Wymieszaj, a kiedy nasiona opadną na dno i wypij sam kleik. Przy wrzodach żołądka lub podrażnieniach lekami stosuj 3 razy dziennie.
Uwaga! Dzięki swojemu powlekającemu błony śluzowe działaniu siemię może zaburzać wchłanianie niektórych leków. Pij je więc co najmniej 2 godziny po zażyciu leków.

Len dla zdrowia i urody

Znane są jeszcze inne cenne właściwości siemienia lnianego.

  • Oczyszcza organizm z toksyn.
  • Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, a olej lniany (wyciśnięty z ziarenek) jest podstawowym składnikiem w antyrakowej diecie dr Budwig.
  • Obniża poziom cholesterolu. Zawiera bowiem lignany, które pod wpływem flory bakteryjnej jelit są przekształcane w substancje obniżające poziom złego cholesterolu LDL.
  • Łagodzi stany zapalne skóry np. przy AZS

W galerii prezentujemy 4 inne ciekawe zastosowania nasion lnu dla zdrowia i urody wraz ze szczegółowymi przepisami.

Przeczytaj także:
Siemię lniane - wielki potencjał w małych ziarenkach
Niesamowite siemię lniane
Jak siemię lniane wpływa na włosy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA