Najlepsze witaminy

Witamy w królestwie słodkich malin i aromatycznych porzeczek! Nasyćmy się i skosztujmy przygotowanych z nich przysmaków.
/ 11.07.2007 12:20
Tak, tak. Zachwycamy się owocami południowymi, a tymczasem to u nas rosną prawdziwe przysmaki. Poznali się już na nich w Unii Europejskiej, gdzie cenią pełny smak naszych owoców. Pod względem produkcji niektórych z nich jesteśmy prawdziwym europejskim potentatem. Co prawda w tym roku majowe przymrozki dość mocno przetrzebiły nasze uprawy – pozbawiły nas np. moreli, niektórych odmian jabłek i gruszek. Ale możemy jeszcze liczyć na maliny, jagody, agrest, porzeczki, wiśnie i śliwki węgierki, które kwitną nieco później i dzięki temu przetrwały ujemne temperatury.

Soczyste dane
Polska przoduje na naszym kontynencie przede wszystkim w produkcji owoców jagodowych, wiśni i jabłek. Jesteśmy ważnym dostawcą truskawek, porzeczek, malin i agrestu na rynek Unii Europejskiej. Czarnych porzeczek zbieramy prawie trzy razy więcej niż wszystkie kraje UE razem wzięte. Mamy największe w Europie uprawy agrestu, a wraz z Serbią przodujemy w produkcji malin.

Zdrowa przyjaźń
Okazuje się niestety, że mimo wielkich sukcesów w produkcji, Polacy jedzą owoców zdecydowanie zbyt mało. Jak wynika z badań Instytutu Badawczego Millward Brown SMG/KRC (przeprowadzonych na zlecenie firmy Tymbark), 36 proc. Polaków sięga po nie tylko raz dziennie, a 29 proc. jada je naprawdę sporadycznie. To nie najlepszy wynik jak na owocowych potentatów, prawda? Na szczęście okazuje się, że doskonale zdajemy sobie sprawę z ich walorów zdrowotnych. Pozostaje więc tylko nieco zmienić nawyki i zaprzyjaźnić się z tymi soczystymi smakołykami. Zacznijmy od tego, że codziennie zamiast batonika będziemy zabierać do pracy lub szkoły pojemniczek malin, kilka śliwek albo jabłko. Gorąco też zachęcamy do tego, by z dodatkiem owoców przyrządzać różne potrawy. Wszak doskonale nadają się nie tylko do ciast i deserów. Wykorzystajcie więc lato i wyciśnijcie z owoców jak najwięcej korzyści!

Źródło: Przyjaciółka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/13.07.2007 00:02
dlaczego jedza malo bo sa zbyt drogie jesli ktos ma trojke dzieci to go nie stac na kupno to tylko wstyd dla rzady ,ze ich dzieci moga jesc wszystko,a inne nie .bylam w Polsce i widzialam smutek tych dzieci .ktorem rodzice nie moga kupic