Jeśli od pewnego czasu wszędzie widzisz Matki z dziećmi, wózki, bawiące się w piaskownicy Maluchy, a widok tatusia z dzieckiem na placu zabaw sprawia, że się rozczulasz, to możliwe, że coraz poważniej myślisz o macierzyństwie.
Być może zastanawiasz się właśnie, w jaki sposób odpowiednio przygotować się do przyjścia dziecka na świat i bycia Mamą. Łatwiej zajdziesz w ciążę, lepiej ją zniesiesz i szybciej wrócisz do formy po porodzie jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek. Podpowiadamy zatem, od czego zacząć przygotowania do ciąży i co warto zrobić przed?
1
z
10
fot. Fotolia
1. Wybierz ginekologa
Regularne wizyty u lekarza ginekologa to konieczność dla każdej kobiety. Gdy planujesz ciążę, to podstawowy i pierwszy krok, aby odpowiednio ją zaplanować i poprowadzić.
Ginekolog pomoże Ci również, gdy już będziesz w ciąży. Przeprowadzi przyszłą Mamę zarówno przez dziewięciomiesięczny okres oczekiwania, jak również zaopiekuje się Wami już podczas porodu.
2
z
10
fot. Fotolia
2. Odstaw antykoncepcję
Odstawienie antykoncepcji to poważna decyzja, z którą zwleka wiele par. Kiedy jednak zdecydujesz się na ten krok, warto skonsultować się z lekarzem. Ginekolog przedstawi Ci różne sposoby odstawienia antykoncepcji, podpowie też, w jaki sposób najlepiej realizować plan związany z macierzyństwem.
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych miesiączka nie od razu się unormuje. Będziesz musiała poczekać kilka tygodni, aż Twoje hormony wrócą do właściwego organizmowi rytmu. Często po stosowaniu hormonalnej antykoncepcji występują albo cykle bezowulacyjne, albo owulacje wielokrotne. Następstwem odstawienia tabletek mogą być również nieregularne cykle, krwawienia śródcykliczne czy skrócona faza lutealna. Stosowana przez dłuższy czas antykoncepcja hormonalna może skutkować niskim poziomem kwasu foliowego w organizmie.
W takiej sytuacji zalecana jest suplementacja aktywnymi folianami. Pamiętaj, że możesz ją stosować nawet wtedy, gdy jeszcze korzystasz z doustnej antykoncepcji hormonalnej. Dzięki przyjmowaniu aktywnej formy folianów, takich jak metafolina, wzrasta stężenie wartościowych związków we krwi.
Jest to ważne, ponieważ foliany uczestniczą w procesach podziału komórkowego oraz przyczyniają się do prawidłowego tworzenia krwi, a także do wzrostu tkanek matki w czasie ciąży, w tym do formowania łożyska, które dostarcza nienarodzeniu dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko powstawania wad cewy nerwowej oraz przepukliny mózgowo-rdzeniowej, a także wad serca lub układu moczowego u rozwijającego się dziecka w łonie matki.
3
z
10
fot. Fotolia
3. Wykonaj podstawowe badania lekarskie
Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju Maleństwa. Ważne jest, abyś sprawdziła swój stan zdrowia jeszcze przed zaplanowaniem ciąży. W tym celu warto, wykonać następujące badania:
- badanie cytologiczne,
- badanie grupy krwi i Rh,
- morfologię,
- badanie ogólne moczu,
- badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki,
- test na obecność wirusa HIV, HCV oraz badanie WR - odczyn Wassermana,
- Nie zaszkodzi również zrobić USG jamy brzusznej i sprawdzić poziom hormonów tarczycy.
4
z
10
fot. Fotolia
4. Odwiedź dentystę
Zadbanie o stan zębów i dziąseł to kolejny krok, o którym powinnaś pamiętać przed ciążą. Większość zabiegów stomatologicznych wymaga zastosowania znieczulenia, którego nie można podawać ciężarnym pacjentkom. Wizyta u stomatologa pozwoli Ci cieszyć się pięknym uśmiechem i nie odczuwać dolegliwości związanych z zębami podczas ciąży, a także po porodzie!
5
z
10
fot. Fotolia
5. Sprawdź szczepienia
Chcąc uchronić się przed niechcianymi infekcjami i chorobami podczas ciąży, warto abyś sprawdziła aktualne szczepienia. Dzięki temu uodpornisz siebie, jak również swoje dziecko. Szczególnie pamiętaj o szczepieniu przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz różyczce.
6
z
10
fot. Fotolia
6. Unikaj używek
Kobieta w ciąży odpowiada nie tylko za swoje zdrowie, ale i za rozwój dziecka. Dlatego istotne jest, by już przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie, zrezygnować z używek. Organizm potrzebuje aż trzech miesięcy na pozbycie się toksyn i zgromadzenie tak ważnych dla zdrowego rozwoju dziecka związków organicznych, witamin i minerałów. Dlatego już na etapie planowania ciążypowinnaś rozpocząć prowadzenie zdrowego trybu życia. Oznacza to rezygnację między innymi z kawy, coli, alkoholu oraz papierosów.
Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez małej czarnej, musisz wiedzieć, że kofeina zawarta w kawie może mieć negatywny wpływ na płód. Oczywiście wszystko zależy od ilości pitej kawy. Jedna filiżanka stanowi dozwoloną dzienną dawkę.
Odstaw papierosy dla zdrowia Twojego dziecka. Palenie w trakcie ciąży może spowodować, że Maleństwo może być niedotlenione i nieodżywione. Dodatkowo może mieć kłopoty z oddychaniem. Rośnie też ryzyko poronienia!
Spożywanie alkoholu przez kobietę będącą w ciąży jest niewybaczalne. Kiedy Ty pijesz kieliszek wina, wódki czy piwo, Twoje dziecko spożywa je razem z Tobą! Przez to rośnie ryzyko poronienia, uszkodzenia kory mózgowej, opóźnienia wzrostu czy wady serca. Pamiętaj, że w dużej mierze od Ciebie zależy stan zdrowia Twojego dziecka. Zadbaj o nie!
7
z
10
fot. Fotolia
7. Dbaj o odpowiednią dietę
Im wcześniej zaczniesz wprowadzać zmiany w swoim jadłospisie, tym łatwiej będzie Ci przywyknąć do diety zalecanej kobietom w ciąży. Sposób odżywiania na etapie planowania dziecka także ma bardzo duży wpływ na zdrowy rozwój Maluszka. Najważniejsze by dieta kobiety planującej ciążę była zbilansowana i bogata w różne składniki odżywcze: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Zaleca się spożywanie produktów, które są źródłem węglowodanów złożonych. Należą do nich między innymi:
- kasze,
- pieczywo razowe,
- makarony,
- ryż,
- warzywa.
Polecamy tłuszcze, zawierające głównie wielonienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy, linolenowy, dezoksyheksaenowy. Znajdziesz je w:
- olejach sojowych, kukurydzianych, słonecznikowych,
- oliwie z oliwek,
- orzechach,
- rybach morskich.
Odpowiednie białka, to te pochodzenia zwierzęcego:
- mięso i jego przetwory,
- ryby,
- jaja,
- produkty mleczne.
Przyjście na świat zdrowego dziecka, które będzie się prawidłowo rozwijało, to najważniejsze zadanie przyszłej Mamy. Dlatego niezwykle istotne jest, aby już w okresie planowania ciąży zwrócić uwagę na sposób odżywiania, wzbogacić swoją dietę o kwas foliowy w celu zapewnienia odpowiedniego jego i uzupełnianie folianów.
Źródłem folianów są:
- świeże jarzyny i owoce, między innymi szpinak, zielona sałata, szparagi, pomidory, ogórki, brukselka, kalafior, pomarańcze, banany,
- produkty pochodzenia zwierzęcego, np. jaja i wątróbka,
- płatki śniadaniowe, soki owocowe, mąka i pieczywo.
Należy również zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie posiłków. Foliany ulegają rozłożeniu pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego ich niedobór jest widoczny u osób, których dieta oparta jest głównie na produktach gotowanych lub poddanych wysokiej obróbce termicznej.
8
z
10
fot. Fotolia
8. Pamiętaj o folianach
Nawet najbardziej prawidłowa dieta nie zawsze jest gwarancją odpowiedniego bilansu folianów w organizmie. Zarówno syntetyczny kwas foliowy jak i naturalne foliany zawarte w pożywieniu muszą ulec przemianie w licznych procesach metabolicznych do aktywnej formy. Dopiero w takiej postaci mogą być wykorzystywane przez komórki organizmu.
Niestety aż u co drugiej kobiety przetwarzanie kwasu foliowego w procesach metabolicznych nie przebiega prawidłowo. Z tego względu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca podawanie kwasu foliowego oraz jego formy aktywnej, czyli metafoliny, w dawce 0,4 mg/dobę, już co najmniej 6 tygodni przed zajściem w ciążę, jak i też podczas niej.
9
z
10
fot. Fotolia
9. Zadbaj o aktywność fizyczną
Ważnym elementem zdrowia Mamy i dziecka jest aktywność fizyczna. Dzięki niej będziesz czuła się przyjemnie zrelaksowana i dotleniona, a Twoje ciało w prawidłowy sposób przygotuje się na zmiany, jakie zachodzą podczas ciąży. Ćwiczenia zmniejszą również dyskomfort, który odczuwają przyszłe Mamy w związku z dodatkowym obciążeniem. Systematyczne ćwiczenia przygotują też Twoje ciało do porodu, ale także pomogą Ci w zrzuceniu zbędnych kilogramów już po narodzinach dziecka. Dlatego wybieraj te aktywności sportowe, które będą odpowiednie dla Ciebie i dla Twojego dziecka. W czasie ciąży możesz chodzić na spacery, pływać, uprawiać jogę, jogging czy aerobik. Pamiętaj, żeby rodzaj i intensywność ćwiczeń omówić z lekarzem i ćwiczyć pod okiem trenera.
10
z
10
fot. Fotolia
10. Pozwól sobie na relaks
Zajście w ciążę nie zawsze jest proste. Często nadmierny stres może stać się przyczyną, która utrudnia poczęcie dziecka. Ciąża to naturalny proces, który wymaga czasu. Najważniejszy więc na etapie jej planowania jest relaks. Pozwól sobie na odrobinę oddechu od codziennych spraw. Polecanymi technikami relaksacyjnymi, które pomagają pozbyć się napięcia i stresu, są joga i spacery. Jeśli przyjemność sprawia Ci czytanie książek, oglądanie filmów albo jazda na rowerze, poświęć trochę czasu sobie! To na pewno zaprocentuje, a zajście w ciążę będzie dużo łatwiejsze.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!