Aktywność fizyczna w chorobach tarczycy

Czy sport może zaszkodzic?/ fot. Fotolia
Osoby chore na niedoczynność tarczycy często cierpią na nadwagę. Niedoczynności towarzyszy insulinooporność i duży apetyt na słodycze. Regularna aktywność fizyczna ma niebagatelne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zwiększeniu wrażliwości tkanek organizmu na insulinę.
/ 29.06.2011 10:29
Czy sport może zaszkodzic?/ fot. Fotolia

Zadbaj o siebie!

Osoby chore na niedoczynność tarczy cierpią na przewlekłe zmęczenie. Mimo braku chęci i energii do ćwiczeń, spróbuj zadbać o swoje zdrowie i przyszłość. Wystarczy 40 minut wysiłku, kilka razy w tygodniu, aby czuć się lepiej.

Trening dla smukłej sylwetki

Ćwiczenia tlenowe pozwalają na szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej i zapewniają optymalną kontrolę metaboliczną. Dwadzieścia minut treningu ze zmieniającym się obciążeniem, który będzie wchodził w zakres maksymalnego wysiłku, na pewno będzie męczący. Jednak jest to najlepszy sposób na spalenie tkanki tłuszczowej.

Przeczytaj: Jakie badania zrobić, gdy podejrzewamy chorą tarczycę?

Wzmocnienie mięśni

Ćwiczenia siłowe wzmagają metabolizm i pozwalają rozbudować masę mięśniową. Jest to szczególnie wskazane u chorych na niedoczynność tarczycy. Aby osiągnąć wygląd sprzed choroby nie wystarczą same leki - musisz zwrócić uwagę na optymalny zestaw ćwiczeń! Ćwicz przysiady, pompki i trenuj z obciążeniem, najlepiej (przynajmniej na początku) pod okiem fachowca.

Oddychanie dla tarczycy

Ćwiczenia oddechowe i rozciągające zniwelują bóle mięśniowe. Nauka prawidłowego oddychania wpłynie korzystnie na tarczycę, która znajduje się blisko tchawicy i może na nią uciskać. Wybierz ulubiony zestaw ćwiczeń - z elementami stretchingu czy jogi i stosuj je każdego dnia uzupełniając nimi Twój zestaw ćwiczeń.

Zobacz też: Choroba Hashimoto - atak na własną tarczycę

Stosując taki schemat ćwiczeń poczujesz się lepiej. Zmniejszy się uczucie ciągłego zmęczenia i nabierzesz energii do życia, będziesz silniejsza i schudniesz. Jeśli nie wiesz jak rozpocząć trening, poradź się fachowca - lekarza lub fizjoterapeuty, którzy z chęcią nauczą Cię metodyki ćwiczeń i będą monitorować Twoje postępy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA