usg tarczycy badanie fot. Adobe Stock

USG tarczycy - przygotowanie do badania, normy, cena

USG tarczycy, obok badania hormonów tarczycy, jest podstawowym badaniem kontrolującym ten gruczoł. Pozwala z dużą dokładnością ocenić rozmiary tarczycy, jej strukturę, wykryć guzki i kontrolować ich wzrost.
Diana Ożarowska-Sady / 03.04.2018 10:16
usg tarczycy badanie fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czym jest tarczyca?
  2. Kiedy zrobić USG tarczycy?
  3. USG tarczycy - jak się przygotować do badania?
  4. USG tarczycy - normy. Jak interpretować wyniki badania?
  5. USG tarczycy - cena badania

Czym jest tarczyca?

Tarczyca to niewielki gruczoł wydzielania dokrewnego. Kształtem przypomina motyla. Znajduje się z przodu szyi, poniżej krtani. Tarczycą zawiaduje mózg. To z niego, a konkretnie z przysadki mózgowej płynie sygnał, że trzeba nasilić lub osłabić produkcję hormonów tarczycy. W roli takiego informatora występuje hormon tyreotropowy (TSH), czyli hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Gdy dociera on do tarczycy, pobudza ją do wytwarzania hormonów tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3).

Tarczyca w organizmie bierze udział w regulowaniu procesów wspomagających rozwój organizmu, przemianę materii i rozwój ośrodkowego układu nerwowego.

Kiedy zrobić USG tarczycy?

Każda dorosła osoba powinna robić USG tarczycy profilaktycznie raz na 3 lata – to częstotliwość dla ludzi zdrowych. W razie problemów kalendarium badań jest ustalane indywidualnie przez endokrynologa. Chcąc trafić do specjalisty w ramach NFZ, powinnaś najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Poproś go o kontrolę pracy tarczycy – może zbadać ją palcami i dać ci skierowanie na oznaczenie TSH we krwi, a także USG tarczycy.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Trwa zaledwie 10-15 minut. Podstawą do jego wykonania są przede wszystkim nieprawidłowe wyniki badania hormonów tarczycy (FSH, T3, T4), a także choroby tarczycy występujące w rodzinie.

USG tarczycy - jak się przygotować do badania?

Do USG tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto zdjąć biżuterię z szyi i ubrać się tak, aby było wygodnie odsłonić szyję (np. bluzkę z głębokim dekoltem lub rozpinaną koszulę). Zanim lekarz zacznie robić USG, przeprowadzi wywiad medyczny. Zapyta o to, czy leczyłaś się już z powodu tarczycy, czy przyjmujesz na stałe jakieś leki, czy robiłaś wcześniej to badanie (jeśli tak, weź ze sobą wyniki). Przed badaniem lekarz smaruje szyję żelem ułatwiającym przesuwanie po skórze głowicy ultrasonografu. Po kilkunastu minutach wynik badania (zdjęcia i opis) jest gotowy. 

USG tarczycy - normy. Jak interpretować wyniki badania?

Choć rak tarczycy nie znajduje się w czołówce chorób nowotworowych, w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła zapadalność na niego. USG jest jednym z badań, które pomaga w jego zdiagnozowaniu. Pozwala też obserwować zmiany łagodne lub wywołane stanem zapalnym. W trakcie badania oceniane są przede wszystkim:

  • kształt, wymiary i objętość tarczycy - w tym ostatnim przypadku norma to 13-18 ml u kobiet i 15-25 ml u mężczyzn (przekroczenie wyników potwierdza powstanie wola),
  • struktura tkanki gruczołu – jeśli jest jednorodna, określa się ją jako normoechogeniczną. Miejsca zmienione mogą odbijać ultradźwięki silniej (wtedy są hiperechogeniczne) albo słabiej (hipoechogeniczne). Odstępstwa te bywają wynikiem zwapnień, guzków (zarówno rakowych, jak i łagodnych), torbieli, nietypowego unaczynienia;
  • okoliczne węzły chłonne – zmiany w ich obrębie mogą sygnalizować stan zapalny lub raka.

USG tarczycy - cena badania

Badanie USG tarczycy kosztuje ok. 100 zł. Cena może różnić się w zależności od miejsca wykonywania. Badanie można również wykonać bezpłatnie w ramach NFZ, konieczne jest wtedy skierowanie od lekarza.  

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 03.04.2018

Więcej artykułów o problemach z tarczycą:

Nadczynność tarczycy: definicja, objawy, skutki, leczenie
Nadczynność tarczycy: definicja, objawy, skutki, leczenie
Nadczynność tarczycy jest spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonów przez gruczoł tarczycowy. Nadczynność tarczycy może być pierwotna lub wtórna.
Niedoczynność tarczycy w ciąży - jak urodzić zdrowe dziecko?
Niedoczynność tarczycy w ciąży - jak urodzić zdrowe dziecko?
Chora tarczyca ma wpływ na zajście w ciążę, jej przebieg i rozwój płodu. Podpowiadamy, co robić, by urodzić zdrowe dziecko. Podajemy też normy TSH dla kobiet w ciąży.
Objawy Hashimoto - jak rozpoznać tę poważną chorobę tarczycy?
Objawy Hashimoto - jak rozpoznać tę poważną chorobę tarczycy?
W przeciwieństwie do innych chorób tarczycy, tej zupełnie wyleczyć się nie da. Objawy Hashimoto przypominają niedoczynność, ale to dwa różne schorzenia.
Jak wygląda badanie hormonów tarczycy?
Jak wygląda badanie hormonów tarczycy?
Podstawowym badaniem przy kłopotach z tarczycą jest sprawdzenie TSH, ale lekarz może dać ci skierowanie na także FT4 i FT3. Co oznaczają te skróty. Na czym polega badanie? O której godzinie najlepiej je zrobić i czy trzeba być na czczo? Przeczytaj!
Jakie hormony tarczycy badać?
Jakie hormony tarczycy badać?
Diagnostykę tarczycy zaczyna się od sprawdzenia poziomu TSH we krwi. To absolutna podstawa. Ale wynik nie zawsze pokrywa się z naszymi objawami. Które zatem z hormonów tarczycy warto dodatkowo zbadać? Sprawdź!
„Od lat nie mogę schudnąć. Myślałam, że to przez niedoczynność tarczycy. Problemem okazał się...”
„Od lat nie mogę schudnąć. Myślałam, że to przez niedoczynność tarczycy. Problemem okazał się...”
Rzadko kiedy lekarz zleca badanie kortyzolu. A okazuje się, że to jeszcze większy problem niż zdiagnozowana niedoczynność tarczycy!
Norma TSH - kiedy wykonać badanie TSH?
Norma TSH - kiedy wykonać badanie TSH?
Czym jest TSH i jaki ma związek z funkcjonowaniem tarczycy? Jaka jest norma TSH i kiedy warto zbadać jej poziom? Na te i inne pytania odpowiedziała nam lek. med. Monika Paprota, internista, pulmonolog z CM Enel-Med!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)