usg tarczycy badanie fot. Adobe Stock

USG tarczycy - przygotowanie do badania, normy, cena

USG tarczycy, obok badania hormonów tarczycy, jest podstawowym badaniem kontrolującym ten gruczoł. Pozwala z dużą dokładnością ocenić rozmiary tarczycy, jej strukturę, wykryć guzki i kontrolować ich wzrost.
Diana Ożarowska-Sady / 06.04.2020 10:16
usg tarczycy badanie fot. Adobe Stock

USG tarczycy to najważniejsze badanie oceniające działanie tego narządu, zaraz po oznaczeniu hormonów tarczycy. Ten niewielki gruczoł wydzielania dokrewnego w organizmie bierze udział w regulowaniu procesów wspomagających rozwój organizmu, przemianę materii i rozwój ośrodkowego układu nerwowego. 

Spis treści:

  1. Kiedy zrobić USG tarczycy?
  2. USG tarczycy - jak się przygotować do badania?
  3. USG tarczycy - normy. Jak interpretować wyniki badania?
  4. USG tarczycy - cena badania

Kiedy zrobić USG tarczycy?

Każda dorosła osoba powinna robić USG tarczycy profilaktycznie raz na 3 lata – to częstotliwość dla ludzi zdrowych. W razie problemów kalendarium badań jest ustalane indywidualnie przez endokrynologa. Chcąc trafić do specjalisty w ramach NFZ, powinnaś najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Poproś go o kontrolę pracy tarczycy – może zbadać ją palcami i dać ci skierowanie na oznaczenie TSH we krwi, a także USG tarczycy.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Trwa zaledwie 10-15 minut. Podstawą do jego wykonania są przede wszystkim nieprawidłowe wyniki badania hormonów tarczycy (FSH, T3, T4), a także choroby tarczycy występujące w rodzinie.

USG tarczycy - jak się przygotować do badania?

Do USG tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto zdjąć biżuterię z szyi i ubrać się tak, aby było wygodnie odsłonić szyję (np. bluzkę z głębokim dekoltem lub rozpinaną koszulę). Zanim lekarz zacznie robić USG, przeprowadzi wywiad medyczny. Zapyta o to, czy leczyłaś się już z powodu tarczycy, czy przyjmujesz na stałe jakieś leki, czy robiłaś wcześniej to badanie (jeśli tak, weź ze sobą wyniki). Przed badaniem lekarz smaruje szyję żelem ułatwiającym przesuwanie po skórze głowicy ultrasonografu. Po kilkunastu minutach wynik badania (zdjęcia i opis) jest gotowy. 

USG tarczycy - normy. Jak interpretować wyniki badania?

Choć rak tarczycy nie znajduje się w czołówce chorób nowotworowych, w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła zapadalność na niego. USG jest jednym z badań, które pomaga w jego zdiagnozowaniu. Pozwala też obserwować zmiany łagodne lub wywołane stanem zapalnym. W trakcie badania oceniane są przede wszystkim:

  • kształt, wymiary i objętość tarczycy - w tym ostatnim przypadku norma to 13-18 ml u kobiet i 15-25 ml u mężczyzn (przekroczenie wyników potwierdza powstanie wola),
  • struktura tkanki gruczołu – jeśli jest jednorodna, określa się ją jako normoechogeniczną. Miejsca zmienione mogą odbijać ultradźwięki silniej (wtedy są hiperechogeniczne) albo słabiej (hipoechogeniczne). Odstępstwa te bywają wynikiem zwapnień, guzków (zarówno rakowych, jak i łagodnych), torbieli, nietypowego unaczynienia;
  • okoliczne węzły chłonne – zmiany w ich obrębie mogą sygnalizować stan zapalny lub raka.

USG tarczycy - cena badania

Badanie USG tarczycy kosztuje ok. 100 zł. Cena może różnić się w zależności od miejsca wykonywania. Badanie można również wykonać bezpłatnie w ramach NFZ, konieczne jest wtedy skierowanie od lekarza.  

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 03.04.2018

Więcej artykułów o problemach z tarczycą:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!