Czy należy biegać codziennie?
Bieganie to forma zdrowego spędzania czasu. Jednak nawet to co najzdrowsze może zaszkodzić jeżeli zostanie przedawkowane. Dlatego też należy w swoim planie treningowym wyznaczyć dni wolne od treningu.

Zdecydowana większość biegaczy (nawet wyczynowych) robi jeden (a czasem dwa) dni przerwy w każdym tygodniu. Wolny dzień pozwala Twojemu organizmowi odbudować się, pozbyć się wszystkich mikrourazów i w pełni odpocząć. Rezygnacja z dnia wolnego przekłada się na znaczny wzrost ryzyka kontuzji przeciążeniowych.
Który dzień wybrać jako dzień wolny. Można zdecydować się na dwa rozwiązania – pierwsze z nich to dzień wolny przed najbardziej wyczerpującym treningiem w tygodniu (by zmagazynować zapas sił) lub też dzień po największym wysiłku (kiedy organizm najbardziej potrzebuje odpoczynku).
Zobacz także: Czy można biegać w trakcie przeziębienia
Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem możesz wybrać wariant, w którym jeden dzień „treningowy” będzie przeplatał się z dniem odpoczynku. Wraz ze wzrostem wytrenowania będziesz zmniejszał liczbę dni wolnych w tygodniu.
Pamiętaj, że dni bez wysiłku fizycznego również stanowią element treningu i dlatego należy uwzględniać je w swoich zapisach w dzienniczku treningowym.
Wolne dni stanowią jednak pułapkę (szczególnie dla początkujących) gdyż często pojawia się pokusa by zrobić sobie dwa dni „wolnego” – a to pierwszy krok do zaniechania treningów.
Polecamy: Jak przygotować plan treningowy