Akcja: Badaj znamiona

Agata Kulesza fot. ONS
Zanim wyjdziesz na słońce, przyjrzyj się swojej skórze. Nowe znamiona lub zmienione pieprzyki mogą być objawem czerniaka. Jeśli go wcześnie wykryjesz, masz 90 procent szans na wyleczenie.
/ 17.06.2009 10:50
Agata Kulesza fot. ONS
Łapiesz każdy promień słońca, żeby podczas urlopu nie straszyć na plaży białą skórą? Uważaj! Intensywne opalanie się to główna przyczyna nowotworów skóry. Najgroźniejszym jest czerniak – szybko tworzy przerzuty i trudno go wyleczyć. Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby z jasną karnacją, dużą liczbą znamion na skórze (ponad sto), często opalające się (przede wszystkim w solarium!) i te, które w dzieciństwie miały oparzenia słoneczne. Czerniak nie zawsze powstaje w miejscu już istniejących znamion. Może też rozwinąć się na gładkiej skórze, na śluzówce (np. w jamie ustnej), a nawet gałce ocznej.

Jak ustrzec się przed tym rakiem? Najskuteczniejszym sposobem jest... unikanie słońca. Dermatolodzy apelują, żeby chronić się przed nim, stosując kremy z filtrami – z faktorem dostosowanym do karnacji, nosić okulary przeciwsłoneczne i regularnie badać znamiona. Ich apele wspierają kampanie społeczno-edukacyjne. W Polsce taką akcję „Badaj znamiona!” co roku przeprowadza firma kosmetyczna La Roche-Posay, a w USA od kilku lat podobne kampanie organizuje firma Olay.

Jak się zbadać?
1. Przynajmniej dwa-trzy razy do roku dokładnie oglądaj całą skórę.
Zwracaj uwagę na nowe znamiona i obserwuj, czy te, które już masz, nie zmieniają koloru czy kształtu. Przyjrzyj się tym, które pieką, bolą, swędzą lub się łuszczą. Takie „badanie” zajmie ci nie więcej niż 10 minut.

2. Rzut oka na ramiona, brzuch i uda nie wystarczy. Trzeba oglądać się od stóp do głowy, bo nowotwór może rozwijać się nawet tam, gdzie słońce nie dociera, na przykład pod włosami czy w miejscach intymnych. Lusterko ułatwi ci zadanie.

3. Pamiętaj o dzieciach! Zanim staną się dorosłe, ich skóra pochłonie prawie 80 procent dawki promieniowania słonecznego, którą otrzymają w ciągu całego życia.

4. Nie lekceważ zmian! Idź do dermatologa, który obejrzy je specjalnym urządzeniem – dermatoskopem. Dzięki temu bezbolesnemu badaniu mikroskopowemu lekarz szybko postawi diagnozę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA