Aktywność fizyczna w godzinach pracy zwiększa efektywność pracowników

Osoby aktywne fizycznie są zdrowsze, weselsze i… efektywniej pracują. Okazuje się, że nawet krótki spacer w godzinach pracy opłaca się nie tylko pracownikowi, ale także pracodawcy. Badania wykazują, że najbardziej innowacyjne pomysły powstają właśnie wtedy, gdy pracownicy są oderwani od swoich właściwych obowiązków. Czy polscy pracodawcy są tego świadomi?
/ 24.04.2013 12:05

Badania naukowców z University of California w Irvine, San Raffaele Scientific Institute w Mediolanie czy Flinders University w Adelajdzie dowodzą, że taka inwestycja w pracowników może być opłacalna. Aktywność fizyczna wpływa bowiem na pracę naszego mózgu, wspomaga proces uczenia się, zapamiętywania, może mieć duży wpływ na efektywność rozwiązywania problemów i wspomagać pomysłowość.

Nieprzypadkowo do aktywności ruchowej zachęcają swoich pracowników zwłaszcza firmy działające w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami, dla których takie słowa, jak kreatywność czy innowacyjność są warunkiem bytu i rozwoju. Pionierami różnych niestandardowych form relaksu i aktywności ruchowej w pracy są oczywiście firmy amerykańskie, takie jak: Google, Facebook czy Best Buy. Pracownicy najpopularniejszej przeglądarki internetowej na świecie mogą pograć w ping ponga, bilard, piłkarzyki lub gry komputerowe, a nawet skorzystać z dotowanych masaży. Efekt jest taki, że najlepsze i najbardziej innowacyjne pomysły powstają właśnie wtedy, gdy są oni oderwani od właściwych obowiązków.

Choć w polskich realiach brzmi to jeszcze dość abstrakcyjnie, to pojawiają się już pierwsze oznaki zainteresowania stymulowaniem efektywności pracowników i edukacji. Coraz popularniejsze, choć dotyczy to głównie dużych korporacji, stają się pokoje chwilowego relaksu. Niektóre inicjatywy są natomiast bardziej odważne. Firma Young Digital Planet z Gdańska uruchomiła właśnie projekt o nazwie EduAktywacja, który umożliwia pracownikom kilka razy w tygodniu, w czasie ich pracy, podejmowanie różnych form aktywności. Spacer, jazda na rolkach czy nordic walking – wszystko na świeżym powietrzu. Ma to pozytywnie wpłynąć na efektywność, samopoczucie i komfort pracowników.

Właścicielom firm często wydaje się, że działania skierowane na potrzeby pracownika i podnoszenie komfortu jego pracy wiążą się z dużymi kosztami. Wcale nie musi tak być. Jeśli są potrzebne pieniądze, to w większości wystarczą naprawdę niewielkie kwoty. Nie chodzi też o to, by od razu wprowadzać rewolucję.

Na rynku jest wiele gotowych programów wspierających zdrowie i kondycję pracowników, np. karty typu MultiSport. Firmy dotując pracownikowi taką kartę, umożliwiają mu za niewielką kwotę korzystanie z szeregu obiektów rekreacyjno-sportowych. System ten funkcjonuje wprawdzie jako zachęta do aktywności po pracy (ewentualnie przed), jednak rosnąca popularność tego typu benefitu wskazuje, że dla pracowników ma on ogromne znaczenie.

Polecamy: Jak dodać energii i pobudzić mózg do pracy?

Źródło: Materiał prasowy Brandscope /ap

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!