Pracoholizm – gdy praca jest wszystkim

Plamy z długopisu da się usunąć np. za pomocą zamoczenia ubrania w kwaśnym mleku, a następnie uprania go w wodzie. fot. Fotolia
Praca zaczyna być uzależnieniem, jeśli oprócz niej nie ma czasu na nic więcej. Pracoholizm może być ucieczką od problemów spoza pracy, przejawem perfekcjonizmu lub braku kompromisów. Jeśli nadmiar pracy zaczyna cię przytłaczać, warto zastanowić się, na co cię realnie stać i z pewnych rzeczy zrezygnować. Jakie są objawy pracoholizmu?
/ 01.06.2009 14:14
Plamy z długopisu da się usunąć np. za pomocą zamoczenia ubrania w kwaśnym mleku, a następnie uprania go w wodzie. fot. Fotolia

Czym jest pracoholizm?

Słowo pracoholizm zostało użyte po raz pierwszy 35 lat temu przez Oatisa. Uzależnienie to, analogicznie jak w przypadku innych nałogów, oznacza trudność w kontroli czasu poświęcanego pracy, myślowe i emocjonalne zaabsorbowanie nią, a także niepokój odczuwany w przypadku przymusowej „abstynencji” od obowiązków, np. podczas urlopu.

Czym różni się osoba pracowita od pracoholika? Granica, pozwalająca rozróżnić pracowitość od nałogu, jest bardzo subtelna, łatwo ją przekroczyć nie zdając sobie z tego sprawy.

O zagrożeniu pracoholizmem mówi się w odniesieniu do ludzi, którzy pracują więcej niż 50 godzin w tygodniu. Wynika z tego, że mniej więcej co dwudziesty pracownik jest pracoholikiem. Polacy pracują tygodniowo średnio 41,6 godzin. Jest to najwyższy wskaźnik w Europie.

Praca zaczyna być uzależnieniem, jeśli oprócz niej nie ma czasu na nic więcej. Pracoholizm ma różne oblicza i różne źródła, może być formą ucieczki od otaczającej rzeczywistości, od problemów, z którymi nie możemy lub nie chcemy sobie poradzić. Problem ten dotyka szczególnie osoby prowadzące własną działalność, pracowników wyższych szczebli: kierowników, menedżerów oraz osoby wykonujące wolne zawody. Pracoholikami często stają się perfekcjoniści, osoby które każde zadanie chcą wykonać idealnie, nie znające kompromisów, lubiące rywalizować i wygrywać, za wszelką cenę dążą do osiągnięcia sukcesu i prestiżu społecznego.

Czytaj też: Czy jesteś pracoholikiem?

Objawy pracoholizmu

Objawy pracoholizmu w stadium początkowym:

  • Brak kontroli ilości czasu poświęcanego na pracę (nieodczuwalnie upływającego czasu podczas wykonywania obowiązków związanych z pracą, poczucie, że nieustanna obecność w firmie jest wręcz konieczna, poczucie kontroli, praca kosztem snu, brak czasu dla rodziny i przyjaciół);
  • Nieumiejętne organizowanie czasu (ciągły pośpiech i bycie stale zajętym, odkładanie urlopu z uwagi na fakt, iż nieobecność mogłaby zaszkodzić firmie, zaniedbywanie siebie, brak czasu na hobby, uprawianie sportu, trudności z relaksowaniem się i zabawą);
  • Nagminne niedotrzymywanie terminów (częste odwoływanie prywatnych spotkań, niedotrzymywanie obietnic danych rodzinie i znajomym, ciągłe poczucie winy, wyrzuty sumienia).

W wyniku skrajnego zmęczenia i wyniszczenia organizmu może rozwinąć się wiele groźnych chorób. Pracoholizm może prowadzić nawet do śmierci!

Czym grozi pracoholizm?

Konsekwencje zdrowotne pracoholizmu:

  • bóle głowy, kręgosłupa, brzucha,
  • wyczerpanie,
  • zaburzenia koncentracji,
  • wrzody żołądka, dwunastnicy,
  • trudności z zasypianiem, bezsenność, koszmary senne,
  • nerwobóle,
  • zaburzenia nerwicowe, lękowe, seksualne,
  • anoreksja, bulimia,
  • choroby układu krążenia,
  • utrata przytomności,
  • zawał.

Warto mieć świadomość, że zaangażowanie w pracę – dobre w intencji i społecznym widzeniu – może w skrajnej postaci powodować niepożądane, szkodliwe i krzywdzące konsekwencje. Pracoholizm można i należy leczyć. Jest to nałóg taki jak wszystkie inne i ciężko z nim walczyć samemu, dlatego też wskazana jest wizyta u terapeuty uzależnień.

Polecamy: Prawa pacjenta: Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień

Autorem artykułu jest Anna Baran - www.psychoterapeutyczni.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA