Arechin to lek produkowany przez polską firmę Adamed. Decyzja o tym, że jest zalecany w leczeniu wspomagającym przy zakażeniu koronawirusami została wydana przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w piątek, 13 marca.
Arechin a koronawirus SARS-CoV-2
Arechin zawiera chlorochinę - lek pierwotniakobójczy, który do tej pory stosowany był w leczeniu malarii, reumatoidalnym zapaleniu stawów, różnych postaciach tocznia rumieniowatego i innych chorób autoimmunologicznych. Ostatnie badania kliniczne wskazują, że fosforan chlorochiny jest skuteczny także w leczeniu wspomagającym przy zakażeniu koronowirusami typu beta: SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2.
Wyniki badań in vitro wykazały, że chlorochina hamuje namnażanie się wirusa. W badaniach u pacjentów z COVID-19 stosowanie chlorochiny zmniejszało liczbę zaostrzeń zapaleń płuc oraz skracało czas trwania choroby.
Chlorochina - badania w Chinach
Po wybuchu epidemii SARS-CoV-2, badania nad zastosowaniem fosforanu chlorochiny prowadzili naukowcy z chińskich ośrodków badawczych. Z badań klinicznych, w których wzięło udział ponad 100 pacjentów z 10 różnych szpitali wywnioskowano, że takie leczenie przyniosło widoczną skuteczność i akceptowalne bezpieczeństwo przy zapaleniu płuc związanemu z COVID-19.
Dane chińskie wskazują, że u zakażonych pacjentów, którzy otrzymywali chlorochinę gorączka była niższa, a czynność płuc szybciej wracała do normy.
Zaleca się włączenie tego leku do następnej wersji wytycznych dotyczących zapobiegania, diagnozowania i leczenia zapalenia płuc spowodowanych przez COVID-19 wydanych przez Narodową Komisję Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej.
Arechin - leczenie w Polsce
Adamed, firma produkująca lek, zapewnia, że zabezpieczyła zapas produktu na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Lek jest dystrybuowany bezpośrednio do szpitali i to lekarz podejmuje decyzję o jego możliwym zastosowaniu.
Leczenie COVID-19 z pomocą m.in. chlorochiny jest już stosowane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Poza Arechinem pacjenci otrzymują także m.in. leki na HIV.
Więcej informacji:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!