Autyzm występuje coraz częściej

Dzieci mogą mieć problemy z zasypianiem, a także z poranną pobudką! Jednak jest kilka sposobów, które znacznie ułatwią te czynności.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju mózgu. Osoba chora na to schorzenie ma trudności w komunikacji z innymi oraz ograniczoną liczbę zainteresowań i podejmowanych aktywności. Z roku na rok ilość chorych dzieci wzrasta.
/ 04.05.2011 10:17
Dzieci mogą mieć problemy z zasypianiem, a także z poranną pobudką! Jednak jest kilka sposobów, które znacznie ułatwią te czynności.

W Polsce na autyzm cierpi najprawdopodobniej około 30 tys. osób. Choroba najczęściej dotyka chłopców. Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się między 2. a 3. rokiem życia. Choroba dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie.

Za przyczyny narastającej liczby zachorowań uznaje się starszy wiek rodziców, wzrastającą liczbę uratowanych wcześniaków oraz coraz lepszy sposób diagnozowania.

W Polsce autyzm wykrywany jest stosunkowo późno. Przeciętny wiek dziecka, u którego postawiono diagnozę wynosi 4 – 6 lat.

Aby wcześnie zdiagnozować chorobę, rodzice muszą zwrócić uwagę na wczesne objawy, tj.: brak naśladowania prostych gestów, brak uśmiechu na widok rodziców, brak kontaktu wzrokowego, brak wskazywania (w 10.-12. miesiącu) i brak reakcji na imię (w 8. - 10. miesiącu).

Chorobę tę leczy się najróżniejszymi metodami terapeutycznymi. Dzieli się je na podstawowe i uzupełniające. Przede wszystkim terapia polega na podejściu behawioralnym, podejściu rozwojowym i społecznym. Uzupełnieniem leczenia są zajęcia z logopedą, hydroterapia i zajęcia ze zwierzętami.

Niestety autyzmu nie da się całkowicie wyleczyć. Wczesne rozpoczęcie terapii daje szansę na normalne życie. Jednak należy pamiętać, że u wielu osób nie udaje się osiągnąć poprawy i nie są one w stanie prowadzić samodzielnego życia. 

Źródło: „Gazeta”, 4.05.2011/ak

Przeczytaj: Czy szczepienia powodują autyzm?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA