Bakteria występująca w glebie może pomóc w walce z rakiem

Odkrycie japońskich uczonych może być w niedalekiej przyszłości alternatywą dla nieunerwionych sztucznych zębów / fo. Fotolia
Clostridium sporogenes – bakteria beztlenowa występująca w glebie – może być wykorzystana do precyzyjnego niszczenia komórek nowotworowych. Spory (czyli formy przetrwalnikowe) bakterii mogą rozwijać się w komórkach guza ze względu na brak obecności tlenu – czytamy na stronie BBC.
/ 09.09.2011 12:39
Odkrycie japońskich uczonych może być w niedalekiej przyszłości alternatywą dla nieunerwionych sztucznych zębów / fo. Fotolia

Koncepcja będzie prezentowana na University of York podczas konferencji Towarzystwa Mikrobiologcznego.  

Amerykańskim i holenderskim naukowcom udało się za pomocą metod inżynierii genetycznej wprowadzić do komórki bakterii enzym, który ma za zadanie aktywować leki antynowotworowe.

Spory bakterii mogą rozwijać się jedynie w miejscach pozbawionych tlenu, a więc komórkach  guzów o zwartej, litej strukturze, takich jak guz piersi, mózgu czy prostaty.

Naukowcy od lat badali właściwości bakterii pod kątem możliwości zastosowania w leczeniu przeciwnowotworowym. Do organizmów zwierząt, na których były prowadzone badania, wprowadzano bakterie z wbudowanym enzymem, który następnie aktywował podany dożylnie środek przeciwnowotworowy. Lek zniszczył wyłącznie komórki guza, nie naruszając zdrowych tkanek znajdujących się w pobliżu.

Jak wyjaśnia prof. Nigel Minton, przewodniczący badania: ,,Bakterie z rodzaju Clostridium są bardzo starą grupą bakterii, która rozwinęła się na naszej planecie kiedy w atmosferze było jeszcze bardzo mało tlenu. Są więc zdolne do przetrwania w warunkach o niskim poziomie tlenu”. I kontynuuje: ,,Po wprowadzeniu bakterii do organizmu chorego, będzie się ona rozwijać jedynie w miejscach ubogich w tlen, np. w centrach guzów nowotworowych. Dzięki temu możemy walczyć z chorobą nie naruszając zdrowych tkanek”.

Jak dodaje Nell Barrie, przedstawiciel organizacji Cancer Research w Wielkiej Brytanii: ,,W leczeniu nowotworów bardzo ważne jest znalezienie sposobu, aby równocześnie nie niszczyć zdrowych komórek. Będzie to jednak trudnym problemem do rozwiązania, gdyż każda postać nowotworu jest inna. Dopóki nie przeprowadzi się badań na pacjentach trudno jest wypowiedzieć się na temat realnych korzyści tej koncepcji”.

Polecamy: serwis Nowotwory

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA