Krem do opalania z kofeiną może hamować raka skóry

Krem do opalania z kofeiną może hamować raka skóry/fot. Fotolia
Naukowcy amerykańscy mają nadzieję, że stosowanie kofeiny na skórę w słoneczną pogodę może chronić przed niektórymi nowotworami. Wyniki badań przeprowadzone na myszach, opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences, wskazują na właściwości ochronne kofeiny przed promieniowaniem UV – donosi BBC.
/ 18.08.2011 11:51
Krem do opalania z kofeiną może hamować raka skóry/fot. Fotolia

W rezultacie nowotworów było mniej i rozwijały się one wolniej. Ale inni badacze przestrzegają przed skutkami ubocznymi, jakie mogą być wynikiem działania kofeiny w przypadku innych nowotworów.

Badacze nie podali myszom kofeiny bezpośrednio, ale zmodyfikowali je genetycznie.

Kofeina wchodzi w interakcję z białkiem ATR, odpowiedzialnym za wykrywanie uszkodzeń DNA. Naukowcy zmodyfikowali geny myszy tak, aby nie produkowały w skórze białka ATR. Następnie przez 40 tygodni myszy były poddawane naświetleniom UV trzy razy w tygodniu.

Wśród myszy pozbawionych białka ATR pierwszy nowotwór rozwinął się trzy tygodnie później niż u niezmodyfikowanych myszy. W pierwszej grupie po 19 tygodniach ubyło również 69% nowotworów, chociaż pod koniec eksperymentu  u wszystkich osobników rozwinął się jeden z najczęstszych nowotworów skóry – rak płaskonabłonkowy (kolczystokomórkowy).

W badaniu czytamy: ,,W żadnym momencie badania średnia liczba nowotworów u zmodyfikowanych myszy nie uległa znaczącemu obniżeniu. Natomiast zastosowanie kofeiny może być przydatne w zapobieganiu nowotworom skóry wywołanym przez promienie UV”.

Jednak aplikacja kofeiny na skórę osoby opalającej się nie jest tym samym, co genetyczna modyfikacja skóry myszy w laboratorium. Dlatego dalsze badania zweryfikują wartość ochronną kofeiny u ludzi.

Profesor Dot Bennett, profesor biologii komórkowej na Uniwersytecie St. George w Londynie mówi: ,,Autorzy badania zachęcają do umieszczenia kofeiny lub związków pokrewnych w środkach do opalania. Najpierw jednak trzeba sprawdzić, czy kofeina nie wywoła skutków ubocznych w postaci wzrostu przypadków innych nowotworów, szczególnie czerniaka, który pochłania ponad 4 razy więcej ofiar niż rak płaskonabłonkowy”. I jak dodaje: ,,Balsam z kofeiną może trochę przyspieszyć proces opalania, jako że ta rodzina związków stymuluje komórki pigmentowe do produkcji większej ilości barwnika”.

Polecamy: Nie przegap nowotworu skóry!

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA