Wbrew obiegowym opiniom woda, którą pobieramy z wodociągów jest całkowicie bezpieczna i spełnia wszelkie normy Światowej Organizacji Zdrowia. Nieufność wobec wody kranowej często wynika z faktu, że nie podoba nam się jej smak i zapach. Są one pochodną obecnych w wodzie kranowej związków organicznych, służących do jej uzdatniania tj.:
Chlor: Chlor bywa używany w sieci wodociągowej jako bezpieczny środek odkażający. Ma nieprzyjemny smak i brzydki zapach.
Twardość wody: Twarda woda zawiera rozpuszczone minerały, takie jak magnez i wapń. Te dwa pierwiastki są przyczyną stopniowego osadzania się kamienia w czajnikach i urządzeniach gospodarstwa domowego, w których używa się gorącej wody.
Metale: Różne metale, w tym ciężkie, takie jak ołów, miedź i glin są często obecne w wodzie, zależnie od materiałów użytych do budowy domowych instalacji (starszego typu).
Najlepszym sposobem na poprawienie jakości wody w warunkach domowych jest stosowanie odpowiedniego filtra. W przypadku wody pochodzącej z sieci wodociągowej można stosować dzbankowe filtry do wody. W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia należy zbadać ją w Państwowej Inspekcji Sanitarnej szczebla powiatowego, bądź wojewódzkiego. W zależności od wyników badania należy wybrać filtr z odpowiednim wkładem oczyszczającym.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!