Cierpi na nią co setny Polak. Dwa razy częściej dokucza kobietom niż mężczyznom. Nie jest tylko chorobą trawienną. Dotyczy całego organizmu.
Celiakia - co to takiego?
Organizm chorych na celiakię wykazuje nadwrażliwość na gluten, czyli białko zawarte w ziarnach pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Nie wiadomo dlaczego jedne osoby chorują, a inne nie. Wiele przemawia za tym, że za rozwój celiakii odpowiadają geny. Wiadomo również, że częściej zapadają na nią osoby cierpiące na jedną z tzw. chorób autoagresywnych (np. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę typu I, chorobę Hashimoto). Według innej teorii czynnikiem wyzwalającym może być zmniejszenie odporności po przebytej infekcji (np. po grypie) czy silnym stresie.
Dziwne objawy celiakii
Choroba u każdego może przebiegać inaczej. Często daje o sobie znać kłopotami trawiennymi – chorego męczą biegunki lub zaparcia, bóle brzucha. Innym razem wysyła nietypowe sygnały. Pojawiają się:
- utrata wagi,
- skłonność do krwawień,
- anemia,
- bóle kości i stawów,
- kurcze mięśni,
- stany zapalne skóry,
- obrzęki,
- zaburzenia miesiączkowania,
- impotencja.
Objawy te są skutkiem zaniku kosmków jelita cienkiego, a co za tym idzie zaburzeń wchłaniania witamin i mikroelementów (m.in. żelaza, kwasu foliowego, witamin A, D, K oraz z grupy B).
Pomoc specjalisty
Jeżeli lekarz podejrzewa celiakię, powinien skierować pacjenta do gastroenterologa. Specjalista natomiast zaleca test na oznaczenie swoistych przeciwciał IgA przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG). Dodatni wynik z dużym prawdopodobieństwem świadczy o chorobie. Czasem konieczne są jeszcze dodatkowe testy z krwi. Oprócz tego zwykle wykonuje się biopsję jelita. Dzięki niej można ocenić poziom zaawansowania choroby.
Lecznicze menu
Na celiakię nie ma leku. Jedynym sposobem na wyeliminowanie dolegliwości jest usuniecie z diety glutenu. To wcale nie jest takie proste, bo ukrywa się on w wielu produktach, nie tylko zbożowych, np. wędlinach, przetworach warzywnych. Dlatego osoby chore powinny dokładnie czytać etykiety.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:
Gdzie jest gluten? Dowiedz się, jakie produkty go zawierają
Zasady i jadłospis na diecie bezglutenowej + komentarz dietetyka
Dlaczego gluten szkodzi?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!