Epidemie różyczki pojawiają się co 6–9 lat. Chorują na nią przeważnie kilkulatki (około 5–9 roku życia), które nie były wcześniej szczepione. U dzieci zdarzają się także przypadki różyczki wrodzonej, gdy wirusem zakazi się kobieta w ciąży. Czasami przyszła mama może również przechorować różyczkę bezobjawowo.
Co wywołuje zarażenie różyczką?
Infekcję wywołuje wirus różyczki. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez kichanie i kaszel, oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Okres wylęgania wynosi 14–21 dni. Różyczka jest najbardziej zakaźna na około siedem dni przed pojawieniem się wysypki, później jeszcze nawet przez 14 dni po jej wystąpieniu.
Jakie są objawy różyczki?
Przeważają słabe objawy przeziębienia. Na początku choroby pojawia się:
- katar,
- ból gardła,
- gorączka.
Na skórze występuje drobnogrudkowa wysypka obejmująca twarz oraz całe ciało (zupełnie inaczej niż w przypadku odry, jasnoczerwone plamki wielkości główki od szpilki nie łączą się ze sobą). Powiększają się również węzły chłonne szyjne, a szczególnie charakterystyczne jest powiększenie węzłów chłonnych za uszami. Swoje rozmiary z reguły zwiększa także śledziona. Różyczka u dzieci najczęściej przebiega lekko, a często nawet bezobjawowo.
Jak się ją leczy?
W czasie choroby, zwłaszcza gdy temperatura jest podwyższona, chory powinien:
- leżeć w łóżku
- otrzymywać leki przeciwgorączkowe
- zażywać witaminę C lub rutinoscorbin.
Przechorowanie różyczki pozostawia trwałą odporność, zaś powikłania występują rzadko. Zupełni sporadycznie zdarza się zapalenie mózgu lub skaza krwotoczna.
Różyczka w ciąży - czym może grozić?
Dla nienarodzonego dziecka wirus różyczki może być groźny, gdy jego mama zachoruje podczas ciąży. Wirus krążąc w jej krwi, przez łożysko dostaje się do organizmu dziecka. Największe zagrożenie jest w pierwszych trzech miesiącach ciąży, po 20. tygodniu spada. Różyczka może powodować u dziecka wady wrodzone, najczęściej:
- gałek ocznych (np. zaćma wrodzona),
- mózgu (małogłowie),
- wady serca,
- a także uszkodzenie wątroby.
Późnymi następstwami różyczki przebytej w życiu płodowym bywają:
- zaburzenia mowy,
- głuchota,
- a także problemy endokrynologiczne.
Jak zapobiegać różyczce?
Szczepienia przeciwko różyczce są obowiązkowe – dzieci szczepi się szczepionką MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) ściśle według kalendarza szczepień. Jeżeli kobieta w ciąży kontaktowała się z chorym na różyczkę, a nie była szczepiona i nie wie, czy przechorowała tę chorobę, powinna jak najszybciej ustalić, czy ma we krwi przeciwciała przeciwko różyczce. Jeżeli nie, można jej podać gammaglobulinę, ale nie ma całkowitej pewności, że dziecko urodzi się zdrowe.
Czytaj także:
4 fakty i mity o ospie wietrznej
Po tym poznasz szkarlatynę
Odczyn po szczepionce - czy to normalne?
Konsultacja:
prof. Maria Korzon - pediatra onkolog, Prezes oddziału gdańskiego PTP, były kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii.
Na podstawie artykułu z magazynu "Twoje dziecko"
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!