Co jeść w chorobie - czyli jak powinna wyglądać dieta szpitalna?

Jakie diety stosowane są w chorobach?
Jakie są zalecenia żywieniowe dla Polaków? Jak powinny wyglądać diety lecznicze w szpitalu? Jaka jest rola dietetyka w terapii pacjentów? Te i wiele innych tematów poruszono w Instytucie Żywności i Żywienia na szkoleniu poświęconemu żywieniu pacjentów w szpitalach.
/ 20.02.2011 10:44
Jakie diety stosowane są w chorobach?

Choroby niezakaźne, takie jak otyłość, choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca typu II i nadciśnienie tętnicze zbierają w naszym kraju coraz większe żniwo. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program zdrowotny pt. „Narodowy Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym”.
W ramach programu ostatniego dnia stycznia br. w Instytucie Żywności i Żywienia odbyło się szkolenie nt. „Zasad prawidłowego żywienia i poradnictwa dietetycznego w szpitalach i zakładach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej”.

Przeczytaj: Po pierwsze profilaktyka - "Narodowy Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym"

System dietetyczny

Jeszcze niedawno będąc w szpitalu pacjenci otrzymywali dietę „wątrobową” lub „cukrzycową”. Co kryje się pod tymi nazwami? Czy na pewno dieta, którą pacjent otrzymuje w szpitalu odpowiada jego potrzebom? Skąd pacjent ma wiedzieć jak ma się odżywiać po wyjściu ze szpitala?
Żywienie w szpitalu i po wyjściu z niego ma ułatwić personelowi szpitali i pacjentom odpowiedni system dietetyczny. System został opracowany już w 1992 roku przez mgr Helenę Szczygłową i obejmuje:
- żywienie podstawowe,
- dietę bogatoresztkową,
- łatwostrawną,
- łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczu (w chorobach układu krwionośnego),
- łatwostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego (w chorobie wrzodowej),
- diety o zmiennej konsystencji (dla chorych mających problemy z żuciem i połykaniem pokarmów),
- dietę ubogoenergetyczną (dla chorych z nadwagą),
- dietę o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych,
- dietę bogatobiałkową,
- dietę z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów (stosowaną w cukrzycy) oraz
- dietę niskobiałkową.

Zobacz też: Ile tłuszczu masz we krwi? Zrób lipidogram!

Najważniejsze zasady zdrowej diety

Podstawą każdej leczniczej diety jest dieta łatwo strawna, która w zależności od schorzenia pacjenta jest modyfikowana. Są jednak zasady, które obowiązują w każdej diecie. Dieta osób zarówno zdrowych, jaki i chorych powinna być uboga w nasycone kwasy tłuszczowe pochodzące z produktów zwierzęcych, cholesterol i sól. Równocześnie powinna być bogata w błonnik, którego najlepszymi źródłami są pełnoziarniste produkty zbożowe i warzywa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA