Po pierwsze profilaktyka - „Narodowy Program Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym”

Jedz codziennie warzywa i owoce
W ramach „Narodowego Programu Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym” 31. stycznia br. w Instytucie Żywności i Żywienia odbyło się szkolenie nt. „Zasad prawidłowego żywienia i poradnictwa dietetycznego w szpitalach i zakładach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej”. Dużą uwagę specjaliści zwrócili na to co, w jakich ilościach i jak często powinniśmy jadać, aby uchronić się przed rozwojem chorób cywilizacyjnych.
/ 09.02.2011 08:23
Jedz codziennie warzywa i owoce

Ograniczenia i zalecenia

Przybliżając zebranym zasady prawidłowego żywienia, prof. Wiktor Szostak zwrócił szczególną uwagę na najważniejsze czynniki, zmniejszające ryzyko powstawania niezakaźnych chorób. Wśród nich wymienił przede wszystkim unikanie nadwagi, ograniczenie tłuszczów zwierzęcych w diecie na rzecz tłuszczów roślinnych, zwiększenie spożycia warzyw i owoców, zwiększenie spożycia ryb, roślin strączkowych i ograniczenie podaży soli. Według prof. Szostaka najważniejsza jest zmiana stylu życia, czyli nie tylko zmiana nawyków żywieniowych, ale i ograniczenie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej i co ważne zminimalizowanie negatywnych czynników psychospołecznych. Dopiero takie zmiany wpływają na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi, zmniejszają ciśnienie tętnicze i niwelują otyłość.

Zobacz też: Na czym polega profilaktyka stresu

Piramida Zdrowego Żywienia na każdy dzień

Dietetycy mają tabele wartości odżywczej i wiele innych narzędzi pomagających w układaniu zdrowego jadłospisu. Jak więc ma sobie poradzić zwykły Kowalski z wyzwaniem, jakim jest zmiana diety na zdrowszą? Pomocą jest opracowana w Instytucie Żywności i Żywienia - Piramida Zdrowego Żywienia.

Najniższe piętro piramidy stanowi ruch. Już 30 minut aktywności fizycznej dziennie wystarczy, aby przeciwdziałać otyłości i hipercholesterolemii.

Kolejne piętro zajmują produkty zbożowe, szczególnie te z grubego przemiału.

Warzywa i owoce również powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie, ich ilość nie powinna być mniejsza niż 400 g.

Wiele osób całkowicie zapomina o produktach mlecznych, podczas gdy osoba dorosła powinna wypijać dziennie aż 3 szklanki mleka. Jednakże mleko, które nie każdy z nas przyswaja, można zastąpić 80 g białego sera lub 40 g żółtego.

Produkty mięsne i tłuszczowe to ostatnie, najwęższe stopnie piramidy. Pomimo iż zajmują ciasny wierzchołek piramidy ich również nie powinno zabraknąć.

Przeczytaj: Co i jak jeść, czyli piramida zdrowego żywienia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA