Co powinno nas zaniepokoić po wszczepieniu implantów?

Wszczepianie implantów stomatologicznych jest coraz częściej wybieraną przez pacjentów metodą uzupełniania braków zębowych. Budzi ona jednak wiele obaw i – mimo bardzo dużej skuteczności –wciąż rodzi lęk związany z bólem i niepożądanymi skutkami zabiegu. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Prawidłowo zaplanowane i przeprowadzone leczenie implantologiczne zwykle nie niesie za sobą podwyższonego ryzyka. Jest bowiem w pełni przewidywalne i zazwyczaj zamyka się w okresie pół roku. Jeżeli po tym czasie pojawiają się komplikacje, wynika to zazwyczaj z nieprawidłowości leczenia, bądź ze złej kwalifikacji do zabiegu lub nieprawidłowego postępowania pacjenta w okresie po zabiegowym i braku współpracy z lekarzem prowadzącym.

Niekompetencja lekarza, brak współpracy pacjenta lub zły plan leczenia mogą spowodować spore problemy zdrowotne. Czasem słyszy się opinie, że po wstawieniu implantu mamy uczucie obcego ciała w buzi, zdarzają się także komplikacje po leczeniu stomatologicznym, objawiające się bólami głowy. Czy te objawy są normalne po zabiegu?

Wszczepienie implantów – jakie objawy nie powinny budzić niepokoju?

Po wszczepieniu implantu mogą pojawić się różne objawy powodujące dyskomfort, niektóre z nich są normalne i nie powinny jednak one pacjenta niepokoić. Są to::

 • zasinienie w rejonie operowanym,
 • opuchlizna tkanek (zwykle rejon policzka),
 • ból, tkliwość po ustąpieniu znieczulenia,
 • uczucie ciała obcego dla języka.

Powyższe dolegliwości można zazwyczaj zminimalizować, stosując zwykłe środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Warto wiedzieć: Leczenie implantologiczne – w Polsce czy za granicą?

Co powinno nas zaniepokoić po leczeniu implantologicznym?

Do objawów, które powinny zaniepokoić pacjenta z wszczepionym implantem należą:

 • silny, nawracający (mimo stosowanych leków) lub promieniujący ból,
 • gorączka,
 • odrętwienie w obrębie operowanego rejonu,
 • krwawienie z miejsca operowanego lub struktur towarzyszących,
 • ból zęba sąsiadującego z miejscem operowanym,
 • trudności w przełykaniu,
 • ból gardła i powiększone węzły chłonne,
 • krwawienie z nosa,
 • obrzęk i wysięk ropny z miejsca operowanego.

Aby uniknąć problemów z implantami, należy pamiętać, że wymagają one systematycznego czyszczenia i kontroli u stomatologa. Tak jak w przypadku naturalnych zębów, należy je myć szczoteczką i czyścić nicią dentystyczną. Na wizyty kontrolne należy zgłaszać się co sześć miesięcy lub częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienistki stomatologicznej.

Sukces leczenia implantologicznego zależy od współpracy lekarz-pacjent – niestosowanie się do zaleceń lekarza i zaniedbywanie higieny jamy ustnej może bowiem powodować liczne problemy w leczeniu.

Polecamy: Jak wygląda implantacja zęba? – wywiad

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/28.01.2020 22:48
Jestem 6 dzień po wszczepieniu dwóch implantów na dole szóstka i siódemka czuje się strasznie. Czwatego dnia tak bolało że nie przespałem nocy. Czekałem na poranek żeby pojechać do lekarza który mi je wszczepił. Zrobił tomografię i RTG i powiedział że wszystko wyglada ok. Powiedział że najprawdopodobniej antybiotyk nie zadziałał i przypisał inny Augmentin plus poltram przeciwbólowo. Dziś mija 6 dzień a nadal boli jak holera, szczególnie w nocy i opochlizna się utrzymuje. Nie wiem co robić, do pracy nie mogę iść bo boje się zmiany ciśnień a pracuje w powietrzu. Kiedy to się skończy ? Też miałem myśli żeby poprosić o wyjęcie.
/21.03.2019 16:14
ja też miałam wszczepione kilka implantów ok 5-10 lat wstecz. Zawsze mówiłam, że największy ból to finansowy ból. Okazuje się że nie tylko. Po latach skazani jesteśmy na ogromne komplikacje, on ktorych nikt z dentystów Wam nie powie. Poczytajcie sobie o PERIIMPLANTITIS. Pewnie też Was to czeka za parę lat. Moje zęby i pieniądze znów nadają się do kosza:(.
/29.01.2019 22:19
To ja dolacze swoje pare słów. Obecnie jestem po wszczepieni 6 implantów w szczękę i podniesienie dna zatoki . Duzo czytalem ze bedzie bolalo itd . Jedyna nieprzyjemnosc to zakladanie szwów i czas trwania zabiegu 4,5 godziny . Po samym zabiegu zadnych dolegliwosci bólowych nie miałem . Oczywiscie 3 dni opuchlizna i lekkie zasinienie ktore schodzi. Obecnie tydzien po wszczepieniu implantow nie ma juz zadnej opuchlizny . Nie wiem skad tyle komentarzy ze pozniej ból do niezniesienia . Oczywiscie przez tydzien antybiotyk. Do tego lek oslonowy na zoladek , krople do nosa, plyn do plukania i zapobiegawczo Ketonal forte ktorego uzylem moze z 5 razy po 1 tabletce . Lekarz zalecal bezwglednie przez pierwszy tydzien odpoczywac i zadnego duzego wysilku fizycznego . Zobaczymy jak to bedzie dalej . Oczywiscie nalezy szukac dobrych sprawdzonych gabinetów i lekarzy z dobrymi opiniami. Jezeli nie jest to dla kogos problem to niekoniecznie szukac w miejscu zamieszkania . W moim przypadku zaoszczedzilem sporo tys.
POKAŻ KOMENTARZE (11)