Co to znaczy "pić z głową"?

Połączenie alkoholu i leków bardzo obciąża wątrobę, bo i leki, i alkohol są w niej metabolizowane. Może to w konsekwencji doprowadzić do marskości/fot. Fotolia
Przesadne picie alkoholu to zjawisko częste, ale pijący na umór należą do mniejszości. Co to znaczy "pić za dużo"? Amerykańcy naukowcy postanowili zdefiniować ten termin i ustalić granice, kiedy należy powiedzieć sobie dość - czytamy w "Rzeczpospolitej" w artykule "Jeszcze dwa drinki temu..."
/ 13.06.2011 11:22
Połączenie alkoholu i leków bardzo obciąża wątrobę, bo i leki, i alkohol są w niej metabolizowane. Może to w konsekwencji doprowadzić do marskości/fot. Fotolia

Dla mężczyzn "za dużo alkoholu" oznacza więcej niż pięć drinków wypitych w krótkim czasie, tj. w ciągu dwóch godzin, ale też więcej niż 14 drinków pitych tygodniowo. Natomiast dla kobiet - cztery drinki wypite w ciągu dwóch godzin lub siedem tygodniowo.

Co oznacza jeden drink? To - zdaniem naukowców - 0,34 litra piwa, 0,15 wina lub setka czegoś mocniejszego pita bez dodatków lub z dodatkami.

Co to znaczy "pić z głową"? To znaczy pijąc liczyć liczbę drinków i nie przekraczać granicy, za którą kręci się w głowie. To oznacza również, by nie pić w stanie obniżonego nastroju, w samotności czy też rano.

Maksymalne stężenie alkoholu we krwi występuje  1-1,5 godziny po jego wypiciu, ale jego działanie czujemy już po kilku minutach  (alkohol wycisza emocje, redukuje fizyczny ból, ewentualny katar, mija poczucie osłabienia). W Polsce - według badań OBOP - około 25 proc. społeczeństwa pije alkohol przynajmniej raz w tygodniu. Uzależnionych jest około 3-4 procent.

Alkohol pity w dużych ilościach przyczynia się do 60 poważnych chorób, takich jak: marskość wątroby, osteoporoza, nadciśnienie, osłabienie systemu odpornościowego, przerost serca, osłabienie mięśnia sercowego, nowotwory ust, gardła, przełyku, wątroby, piersi, odbytu, a także depresji, demencji.

Polecamy: Alkohol na wakacjach - o czym trzeba pamiętać

Źródło: Rzeczpospolita, 11-12.06.2011, nr 135/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA