Czy antykoncepcja hormonalna wpływa na jakość śluzu szyjkowego?

Kobieta/ fot. Fotolia
Zmiany hormonalne w cyklu kobiecym można łatwo rozpoznać za pomocą śluzu szyjkowego. Niestety czasem jest to niemożliwe ze względu na jego złą jakość. Co wpływa na jakość śluzu oraz jak zachować zdrowie intymne? Na te pytania odpowiada dr Przemysław Binkiewicz, specjalista ginekolog-położnik, ordynator szpitala w Pyskowicach na Śląsku.
/ 11.01.2013 23:33
Kobieta/ fot. Fotolia

Czym jest śluz szyjkowy i co wpływa na jego jakość?

Śluz produkowany przez szyjkę macicy składa się przede wszystkim z wody (w około 90%), jednak zawiera także cukry, białka, enzymy. Śluz zależy nie tylko od poziomu hormonów, ale także od odpowiednich uwarunkowań w samej biocenozie pochwy. Ogromne znaczenie ma naturalna czystość pochwy. Naturalna, czyli zawierająca rozwijające się w pochwie pałeczki kwasu mlekowego, a nie uzyskiwana sztucznie poprzez stosowanie płynów czy innych preparatów do higieny intymnej. Stoją one niejako na straży czystości środowiska pochwy, gdyż uniemożliwiają rozwój innych bakterii poprzez wytwarzanie kwaśnego środowiska.

Na jakość śluzu ma wpływ to, jak się odżywiamy, np. siemię lniane ma właściwości polepszające śluz, podobnie jak olej z wiesiołka (jednakże zażywany tylko do owulacji). Ogromny wpływ mają także farmaceutyki, począwszy od syropów na kaszel (np. Flegamina rozrzedza śluz), aż po tabletki hormonalne.

Czy antykoncepcja hormonalna wpływa śluz szyjkowy?

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że długotrwałe stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych niekorzystnie wpływa na śluz szyjkowy. Antykoncepcja hormonalna blokuje zachodzące naturalnie procesy w ciele kobiety, dlatego też szyjka macicy odzwyczaja się od cyklów hormonalnych, a co za tym idzie od produkcji śluzu. Parametry takiego śluzu szyjkowego są dużo gorsze, stąd kobiety, które mają problem z poczęciem dziecka trafiają właśnie do gabinetów ginekologicznych – miałem wiele takich pacjentek, które stosowały antykoncepcję hormonalną (w plastrach, tabletkach). Oczywiście medycyna oferuje w takim przypadku rozwiązania farmakologiczne – przy założeniu, że szyjka macicy ogólnie jest zdrowa, że nie ma stanu zapalnego czy nadżerki. Jednak leczenie i powrót do naturalnego stanu trwa jakiś czas. Jest w tym pewien paradoks, gdyż najpierw poprzez stosowanie antykoncepcji hormonalnej odwlekamy moment poczęcia, a później – gdy kobieta pragnie dziecka – okazuje się, że na bycie mamą musimy jeszcze czekać.

Nie ulegajmy mitom, że po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej łatwo zachodzi się w ciążę, że są to ciąże mnogie. Są pewne statystyki mówiące o takim zjawisku, najczęściej jednak dotyczy to krótkiego czasu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Przy wieloletnim stosowaniu zwykle można obserwować problemy ze śluzem.

Warto wiedzieć: 5 najgorszych metod antykoncepcji (ranking)

W jaki sposób kobieta może obserwować zmiany śluzu?

Wygląd i konsystencja śluzu zmieniają się w zależności od dnia cyklu. Kobietom zalecamy zwykle obserwację śluzu zewnętrzną. Najłatwiej wykonywać obserwację w toalecie, przed oddaniem moczu. Na jasnym papierze toaletowym można sprawdzić jak wygląda śluz – warto tę czynność powtarzać w ciągu dnia. Jeżeli kobieta sprawdza wygląd śluzu systematycznie, w którymś momencie zaczyna zauważać, że jest go więcej, że zmienia on właściwości. Obserwacji śluzu można się także nauczyć u instruktora modelu Creighton – lista instruktorów jest dostępna w internecie.

Oprócz tego o sprawdzenie jakości śluzu możemy poprosić podczas wizyty ginekologicznej. Odwiedzając lekarza w okresie płodnym, może on sprawdzić parametry śluzu i tym samym określić, czy jest on prawidłowy czy nie.

Czy dzięki śluzowi można rozpoznać okres płodny?

Oczywiście. Podczas dni płodnych śluz swoją konsystencją przypomina surowe białko jaja kurzego.

Jeśli nie mamy wprawy w obserwacji śluzu lub jest on kiepskiej jakości, możemy się wspomóc urządzeniami medycznymi, np. komputerami cyklu. Dzięki takim urządzeniom – na przykład poprzez codzienny pomiar temperatury pod językiem – dowiemy się, czy jesteśmy w fazie płodnej czy niepłodnej. Takie urządzenia mogą być stosowane jako naturalna metoda regulacji poczęć – przy bardzo wysokim wkaźniku Pearla (w ujęciu procentowym 99,36%).

Co jeszcze może zrobić kobieta, by zachować zdrowie intymne?

Zalecam zdrową dietę, przyjazną antykoncepcję nie ingerującą w organizm kobiety oraz unikanie nadmiernego stosowania płynów do higieny intymnej i sztucznych kosmetyków, które zawierają mnóstwo substancji o trudnym do przewidzenia wpływie na organizm.

Błędem higienicznym jest również całkowite usuwanie owłosienia w okolicach intymnych. W takich przypadkach jest znacznie większe prawdopodobieństwo dostania się do środka pochwy mydła bądź innego środka myjącego, co grozi wystąpieniem różnego rodzaju podrażnień.

Polecamy: Rodzaje antykoncepcji. Co wybrać?

 Źródło:  udostępnione przez ladycomp.pl/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA