Czy latem należy podawać dziecku witaminę D?

Witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych i jest bardzo ważna dla rozwoju małego dziecka. Należy jednak pamiętać o ochronie delikatnej skóry dziecka stosując filtry ochronne. Latem również należy podawać maluchowi odpowiednią dawkę witaminy D i wapnia, na przykład podając mu mleko modyfikowane ze zwiększoną zawartością tych składników.
/ 16.08.2013 11:30

Słoneczna witamina

Witamina D to jedna z niewielu witamin, którą nasz organizm potrafi samodzielnie wyprodukować. Jej obecność jest niezbędna dla poprawnego funkcjonowania naszego całego organizmu. Słoneczna witamina wpływa m.in. na kształtowanie się kości i zębów, ponieważ wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu z diety dziecka.

Działanie i skutki niedoboru

W strefie klimatycznej Polski odpowiednia synteza skórna słonecznej witaminy jest możliwa w okresie od kwietnia do września. Aby była ona efektywna, należy przebywać na słońcu min. 15 minut dziennie w godzinach między 10 a 15 bez używania filtrów ochronnych, co w przypadku dzieci nie jest zalecane. Ich delikatna skóra wymaga odpowiedniej ochrony, dlatego do prawidłowego wzrostu i rozwoju niezbędna jest dieta z odpowiednią zawartością witaminy D i wapnia. Pamiętaj, że dziecko do 3. roku życia potrzebuje aż 18 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia niż osoba dorosła w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Zbyt mała ilość tej witaminy osłabia organizm dziecka. Długotrwałe niedobory witaminy D w organizmie dziecka mogą powodować wady postawy, krzywicę lub nieodpowiednią mineralizację zębów.

Polecamy: Witaminy dla dzieci - wapń i witamina D

Zadbaj o zdrową dietę swojego dziecka

Chcąc uchronić dziecko przed słońcem, nie zapominaj o witaminie D dostarczonej wraz z dietą. Znajdziesz ją m.in. w tłustych rybach czy tranie. Zadbaj też o odpowiednią podaż wapnia w codziennych posiłkach – dziecko do 3. roku życia powinno spożywać 3 porcje produktów mlecznych, w tym 2 kubki mleka. W diecie warto także uwzględnić mleko modyfikowane ze zwiększoną zawartością wapnia i witaminy D, które dopasowane jest do potrzeb dziecka.

Możesz pomóc innym dzieciom

Dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji na fanpage’u „Bo zdrowe dzieci to szczęśliwe dzieci”, możesz pomóc potrzebującym dzieciom i przekazać im bezpłatnie porcje mleka Bebiko Junior. Akcją objęte są dzieci z 10 gmin, które biorą udział w programie „Od serca dla dziecka”.

  • Wejdź na fanpage „Bo zdrowe dzieci to szczęśliwe dzieci i znajdź aplikację „Od serca dla dziecka”.
  • Wybierz region Polski i gminę, którą  wspierasz, a także dzień, w którym chcesz, by przekazano 2 kubki mleka w twoim imieniu.
  • Kliknij „ok.”, aby marka Bebiko Junior podarowała 2 kubki mleka dziecku z wybranego regionu Polski.

Dziennie można podarować 2 kubki mleka Bebiko Junior. Wsparcie otrzyma 632 dzieci z rodzin objętych wsparciem GOPS w 10 gminach, w których odbywają się spotkania Grup Zabawowych w ramach Programu „Od serca dla dziecka”. Akcja na Facebooku i inne działania edukacyjne Programu podnoszą jakość opieki wczesnodziecięcej i poszerzają wiedzę rodziców na temat prawidłowego żywienia najmłodszych.

Więcej informacji na www.2kubkimleka.pl.

Źródło: Materiały prasowe Alert Media Communications / (dr)

Zobacz także: Witaminy w diecie dziecka. Jakie są najlepsze i gdzie występują?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!