Brak jest jednoznacznej definicji tego pojęcia. Osoby, u których stwierdzono nadmiar tkanki tłuszczowej trzewnej nazwano metabolicznie otyłymi z prawidłową masą ciała (MONW). Kryteria rozpoznania MONW nie są sprecyzowane, zakłada się, że u tych osób występuje zmniejszona wrażliwość na insulinę, podwyższony poziom trójglicerydów i wyższe niż u zdrowych ciśnienie tętnicze.
Wszystkie te czynniki towarzyszą prawidłowym wartościom BMI, wynoszącym poniżej 25 kg/m2. Często do grupy MONW zalicza się również osoby ze stwierdzoną cukrzycą typu II oraz w przypadku kobiet również współistniejący zespół policystycznych jajników.
Przeczytaj: Oczyść organizm i zrzuć zbędne kilogramy
- Nadmiar tkanki tłuszczowej, odkładającej się w okolicach brzucha prowadzi często do insulinooporności. Wiąże się to ze zmniejszoną wrażliwością na insulinę i/lub wysokim stężeniem insuliny na czczo. Uważa się, że zawartość tkanki tłuszczowej jest odwrotnie skorelowana z wrażliwością na insulinę. Oznacza to, że w przypadku zwiększonej zawartości tkanki tłuszczowej maleje wrażliwość tkanek na insulinę.
- Zaburzenia lipidowe towarzyszące nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej (zbyt niski poziom dobrego cholesterolu oraz zbyt wysoka zawartość złego cholesterolu oraz trójglicerydów, może prowadzić do zaburzeń sercowo-naczyniowych.
- Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w organizmie może również prowadzić do zwiększonego ciśnienia krwi.
Więcej na diety.wieszjak.polki.pl
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!