Czy możliwa jest otyłość przy prawidłowej masie ciała?

Smukłe biodra to nic trudnego, trzeba tylko poświęcić trochę czasu
Otyłość jest coraz większym problemem, zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Dotychczas znane były dwa typu otyłości: gynoidalna (otyłość pośladkowo-udowa, typu gruszka) i androidalna ( otyłość brzuszna, typu jabłko). Stosunkowo niedawno odkryto natomiast zjawisko nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej przy prawidłowej masie ciała.
Smukłe biodra to nic trudnego, trzeba tylko poświęcić trochę czasu

Brak jest jednoznacznej definicji tego pojęcia. Osoby, u których stwierdzono nadmiar tkanki tłuszczowej trzewnej nazwano metabolicznie otyłymi z prawidłową masą ciała (MONW). Kryteria rozpoznania MONW nie są sprecyzowane, zakłada się, że u tych osób występuje zmniejszona wrażliwość na insulinę, podwyższony poziom trójglicerydów i wyższe niż u zdrowych ciśnienie tętnicze.

Wszystkie te czynniki towarzyszą prawidłowym wartościom BMI, wynoszącym poniżej 25 kg/m2. Często do grupy MONW zalicza się również osoby ze stwierdzoną cukrzycą typu II oraz w przypadku kobiet również współistniejący zespół policystycznych jajników.

Przeczytaj: Oczyść organizm i zrzuć zbędne kilogramy

  • Nadmiar tkanki tłuszczowej, odkładającej się w okolicach brzucha prowadzi często do insulinooporności. Wiąże się to ze zmniejszoną wrażliwością na insulinę i/lub wysokim stężeniem insuliny na czczo. Uważa się, że zawartość tkanki tłuszczowej jest odwrotnie skorelowana z wrażliwością na insulinę. Oznacza to, że w przypadku zwiększonej zawartości tkanki tłuszczowej maleje wrażliwość tkanek na insulinę.
  • Zaburzenia lipidowe towarzyszące nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej (zbyt niski poziom dobrego cholesterolu oraz zbyt wysoka zawartość złego cholesterolu oraz trójglicerydów, może prowadzić do zaburzeń sercowo-naczyniowych.
  • Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w organizmie może również prowadzić do zwiększonego ciśnienia krwi.

Więcej na diety.wieszjak.polki.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA