Brak jest jednoznacznej definicji tego pojęcia. Osoby, u których stwierdzono nadmiar tkanki tłuszczowej trzewnej nazwano metabolicznie otyłych z prawidłową masą ciała (MONW). Kryteria rozpoznania MONW nie są sprecyzowane, zakłada się, że u tych osób występuje zmniejszona wrażliwość na insulinę, podwyższony poziom trójglicerydów i wyższe niż u zdrowych ciśnienie tętnicze.
Wszystkie te czynniki towarzyszą prawidłowym wartością BMI, wynoszącym poniżej 25 kg/m2. Często do grupy MONW zalicza się również osoby ze stwierdzoną cukrzycą typu II oraz w przypadku kobiet również współistniejący zespół policystycznych jajników.
Polecamy: oblicz swoje BMI.
- Nadmiar tkanki tłuszczowej, odkładającej się w okolicach brzusza prowadzi często do insulino oporności. Wiąże się to ze zmniejszoną wrażliwością na insulinę i/lub wysokim stężeniem insuliny na czczo. Uważa się, że zawartość tkanki tłuszczowej jest odwrotnie skorelowana z wrażliwością na insulinę. Oznacza to, że w przypadku zwiększonej zawartości tkanki tłuszczowej maleje wrażliwość tkanek na insulinę.
- Zaburzeni lipidowe towarzyszące nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej (zbyt niski poziom dobrego cholesterolu oraz zbyt wysoka zawartość złego cholesterolu oraz trój- glicerydów, może prowadzić do zaburzeń sercowo- naczyniowych.
- Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w organizmie może również prowadzić do zwiększonego ciśnienia krwi.
Obliczenie należnej masy ciała
Definicja: Należna masa ciała to masa ciała odpowiednia do naszego wzrostu.
Wzór:
Należna masa ciała = wzrost - 100 - (wzrost - 100)/20 (dla mężczyzn)
Należna masa ciała = wzrost - 100 - (wzrost - 100)/10 (dla kobiet)
Należna masa ciała obliczona dla mężczyzny przy wzroście 170 cm to według wzoru:
N.m.c = 170 - 100 - (170 - 100)/20 = 70 - 70/20 = 70 - 3,5 = 66,5
Należna masa ciała obliczona dla kobiety przy wzroście 170 cm:
N.m.c = 170 - 100 - (170 - 100)/10 = 70 - 70/10 = 70 - 7 = 63
Badanie komponentów ciała
Pomiar składu ciała, a więc określenie w organizmie zawartości tkanki tłuszczowej, masy beztłuszczowej, mięśniowej i wody pozwala na ocenę prawidłowości rozłożenia komponentów naszego ciała. Dokonuję się go za pomocą bioimpedancji elektrycznej, wykorzystującej niewielki impuls elektryczny, przepuszczany przez organizm osoby badanej, gdzie na podstawie różnicy oporów otrzymuje się wynik. Badanie jest zupełnie bezbolesne i bezpieczne, można je przeprowadzić w większości poradni dietetycznych.
Polecamy: Analiza składu masy ciała.
Należy mieć na uwadze, iż kryteria rozpoznania MONW nie są jednorodne, często osoby nieotyłe nie są diagnozowane w kierunku zaburzeń metabolicznych, a wieloletnie ich utrzymywanie się na wysokim poziomie może przyczyniać się do zwiększonej chorobowości i śmiertelności, związanej z układem krążenia.
Bardzo ważne jest prowadzenie badań epidemiologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych, które z pozoru są zdrowe, a w niedalekiej przyszłości może u nich pojawić się proces miażdżycowy. Bardzo ważna jest profilaktyka, a więc odpowiednia dieta oraz styl życia, uwzględniający aktywność fizyczną, odpoczynek nocny oraz unikanie stresu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!