Wybór jednego alergenu
Czasem zdarza się, że pacjent jest uczulony na wiele alergenów jednocześnie, jednak tylko jedno z uczuleń jest bardzo uciążliwe. Chory może na przykład cały rok mieć alergię na roztocza kurzu domowego, a w okresie wiosenno – letnim dodatkowo na pyłki. W takim wypadku, jeśli całoroczne uczulenie da się kontrolować lekami, a jedynie w okresie pylenia pacjent ma bardzo nasilone objawy, można zastosować terapię na uczulenie ważniejsze klinicznie. W takiej sytuacji podaje się szczepionkę odczulającą na alergeny wywołujące bardziej uciążliwe objawy. Pacjent pozostaje uczulony na alergen, który powodował lekkie objawy, które bez problemu można kontrolować lekami i które nie utrudniają normalnego funkcjonowania. Złagodzone lub całkowicie wyeliminowane zostają natomiast symptomy, jakie powodował „groźniejszy” alergen.
Przeczytaj: Skąd się bierze alergia?
Stosowanie kilku szczepionek jednocześnie
W niektórych wypadkach lekarze decydują się na podawanie kliku, zwykle dwóch, szczepionek na różne rodzaje alergenów. Pacjent może otrzymać zastrzyki nawet tego samego dnia. Po zbadaniu chorego przez lekarza, najpierw wykonuje się jedną iniekcję, po której należy poczekać w poradni przez co najmniej 30 minut. Po tym czasie lekarz ponownie bada pacjenta i jeśli po pierwszej szczepionce nie wystąpiły żadne objawy niepożądane, można przyjąć drugi zastrzyk. Druga szczepionka jest podawana w przeciwne ramię i po jej przyjęciu należy pozostać w poradni przez około godzinę. Jako że pacjent otrzymuje jednego dnia różne alergeny, istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym groźnego dla zdrowia wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego też chory powinien danego dnia szczególnie na siebie uważać – dużo odpoczywać, nie uprawiać sportu, unikać jedzenia czekolady, truskawek, orzechów. W razie wystąpienia duszności lub jakichkolwiek innych niepokojących objawów, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Polecamy: Jakie są rodzaje terapii w alergii?
Szczepionki wieloalergenowe
Czasem można stworzyć tzw. szczepionkę wieloalergenową, zawierającą maksymalnie cztery alergeny. W taki wypadku w dniu odczulania pacjent otrzymuje tylko jeden zastrzyk. Nie wszystkie alergeny da się jednak połączyć. Niektóre z nich mogą wchodzić ze sobą w interakcje i powodować na przykład degradację jednego z alergenów. Wtedy szczepionka nie dawałaby żadnego efektu. Należy również pamiętać, że im więcej alergenów jest w preparacie, tym mniejsze jest ich stężenie, przez co terapia staje się mniej skuteczna. Maksymalnie można stosować odczulanie na cztery alergeny jednocześnie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!