Kapryśne ciało kobiety
Ciało człowieka zostało stworzone w taki sposób, że bez ruchu ulega degeneracji. Proces ten nasila się wraz z wejściem w okres menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn. Jednak to właśnie żeński organizm jest bardziej podatny na zmiany cielesne, takie jak: wzrost wagi, utrata masy mięśniowej, spadek gęstości kości, wzrost ryzyka chorób wieńcowych, a także zaburzenia naczynioruchowe.
Ruch jest lekiem na wszelkie dolegliwości organizmu w każdym wieku:
- wzmacnia elastyczność i siłę mięśni
- odciąża kręgosłup
- przyspiesza proces przemiany materii, co przyspiesza spalanie kalorii
- zwiększa wydajność pracy serca i płuc
Sport tylko dla młodych
Zmniejszenie aktywności zawodowej z wiekiem lub emerytura to czas, który kobiety zaczynają poświęcać sobie. Często jest to okres korzystnych zmian w stylu życia z uwagi na stan zdrowia. Jednak tym zmianom rzadko towarzyszy aktywność fizyczna. Obecnie w społeczeństwie funkcjonuje stereotyp, że sport jest dla młodych ludzi. Wynika to z nieświadomości społecznej o zbawiennej mocy ćwiczeń fizycznych. W odpowiedniej formie i nasileniu mają one bardzo znaczący wpływ na natężenie dolegliwości menopauzy!
Polecamy: W jakim wieku pojawia się menopauza?
Jak i ile ćwiczyć
Ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet w okresie menopauzy powinny być wykonywane od 20 do 50 min, 3 - 5 razy w tygodniu. Zakres dyscyplin sportowych zalecanych paniom po 50tce jest bardzo szeroki. Należą do nich: marsz, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, aerobik (także, ostatnio bardzo modny aerobik wodny).
Pamiętaj, by przed rozpoczęciem ćwiczeń zrobić rozgrzewkę. Zajęcia sportowe powinny się odbywać pod okiem specjalisty, który dopasuje tempo i zestaw ćwiczeń do Twoich możliwości i oczekiwań. Źle dobrany zestaw może doprowadzić do uczucia ucisku w klatce piersiowej, duszności, skurczów mięśni czy też zawrotów głowy. W chwili pojawienia się, któregoś z objawów przerwij ćwiczenia!
Rodzaje treningów
- Trening siłowy, oparty głównie na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń na sprzęcie z siłowni, ma na celu zwiększyć siłę mięśni, ich wytrzymałość, a także zapobieganie skurczom i zakwasom. Taka forma pracy działa bardzo korzystnie na cały układ kostny, który w tym okresie życia szczególnie narażony jest na osteoporozę.
- Ćwiczenia rozciągające dają doskonałe możliwości w utrzymania giętkich ścięgien, sprawnych mięśni i elastycznej skóry. Dzięki nim organizm jest bardziej odporny na złamania, zwichnięcia i skręcenia.
- Pływanie i zajęcia ruchowe w wodzie są bardzo atrakcyjną formą aktywności. Wpływają korzystnie na wydolność układu krążenia i dróg oddechowych, wzmacniają i poprawiają wytrzymałość organizmu. W tej dziedzinie sportu mięśnie praktycznie nie są narażone na obciążenie. Pływanie nie tylko świetnie zapobiega kłopotliwym skutkom fizycznym menopauzy, ale także działa relaksująco.
- Jazda na rowerze to najlepszy sposób na utrzymanie świetnej kondycji fizycznej - korzystnie wpływa na wszystkie partie mięśni ciała. Sport aktywuje układ limfatyczny i prowadzi do lepszego utlenienia komórek organizmu.
- Najprostszym sposobem aktywnego wypoczynku jest spacer, który działa regenerująco. Podczas spacerów organizm wypoczywa, oddech staje się regularny, a ciśnienie krwi normalizuje się.
Każdy rodzaj aktywnego spędzania wolnego czasu działa na przekwitający organizm jak lek, który może w znacznym stopniu złagodzić dolegliwości menopauzy. Dodatkowo, poczucie dużej sprawności i niewyczerpanego źródła energii poprawia nastrój każdego dnia.
Czytaj także: Jak łatwo zwalczyć objawy menopauzy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!