Każdy z nas powinien bacznie obserwować swoje ciało. Jednak nie wszystkie zmiany jesteśmy w stanie uchwycić okiem. Większość zwiastunów chorób, ujawnia się w sposób niewidoczny i podstępny, a uchwycenie ich, zazwyczaj jest przypadkowe. Po 50 roku życia tym bardziej musimy zadbać o swoje zdrowie, ponieważ organizm nieco traci z wiekiem. Jest to ta mniej przyjemna strona jego starzenia...
Kobiety słyną z większej dbałości o zdrowie, niż mężczyźni. Prawdopodobnie przyczyną takiego zjawiska są stereotypy: kobieta słabsza – może „pozwolić sobie na chorobę” i twardy mężczyzna – który przecież nie może pokazać, że cierpi. Taka postawa kobiet, często ratuje je od radykalnych terapii pewnych chorób, jak np. nowotworowe.
Dzięki tak promowanym akcjom profilaktycznym, zauważa się wiele pozytywów. Przede wszystkim zwiększa się świadomość typowych chorób kobiecych – przez co poprawia się zdrowie ich populacji, jak również zmniejsza się liczba powikłań groźnych schorzeń i zapadalność na nie. Ponadto sposób leczenia choroby w początkowym jej stadium, jest na ogół mniej inwazyjny i mniej obciążający dla organizmu kobiety, a rokowanie jest o wiele lepsze. Nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy profilaktyki. Leczenie chorób „w zalążku” jest dużo tańsze, od terapii ich stadium zaawansowanego.
Już wcześniej pisaliśmy na temat kobiecych badań, w poszczególnych okresach życia. Wszystkie one są aktualne i dla kobiety po pięćdziesiątce. Ich wykaz znajduje się w poniższych artykułach:
Czy wiesz jakie badania powinnaś wykonać gdy ukończyłaś 20 lat?
Czy wiesz jakie badania powinnaś wykonać ukończywszy 40 lat?
Do tego spisu, dochodzi jeszcze kilka badań. Oto one:
- badanie densytometryczne kości – 10 lat po menopauzie (ostatniej miesiączce) – diagnostyka zmian osteoporotycznych w kościach
- USG piersi, co 2-3lata, po ukończeniu 50 lat (diagnostyka chorób piersi, takich jak guzki, torbiele itp.)
- badanie poziomu hormonów tarczycy raz w roku, po ukończeniu 50 lat (wykrywanie nadczynności lub niedoczynności)
- EKG co rok, po ukończeniu 50 roku życia (wykrywanie arytmii i innych problemów sercowych)
- USG jamy brzusznej co 2-3 lata, po ukończeniu 50 roku życia (diagnostyka narządów jamy brzusznej, np. pod kątem występowania guzów, zwapnień)
- badanie słuchu, raz na dwa lata po ukończeniu 50 roku życia (wykrywanie ubytków słuchu)
Na wszystkie te badania uzyskamy skierowanie od swojego lekarza rodzinnego lub lekarza ginekologa. Warto je wykonywać dla świętego spokoju i poczucia, że w ramach profilaktyki same nie zawiodłyśmy. Odwlekanie pójścia na badania, tylko potęguje w nas niepewność i związany z tym stres, napięcie i nerwy. Lepiej być świadomym swojego stanu zdrowia, niż ślepo tkwić w przekonaniu, że wszystko jest w „porządku”. Później rozczarujemy same siebie, jak również tych, na których najbardziej nam zależy...
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!