Czym jest ruch straight edge?

Ruch straigh edge wykształcił się w obrębie subkultury punk i oznacza niechęć wobec używek takich jak narkotyki, alkohol i papierosy. Z czasem straigh edge zaczął obejmować także inne zasady. Jakie?
/ 24.01.2019 11:00


papierosy

fot. Fotolia

Czym jest postawa 3X?

W moim rozumieniu, postawa 3X jest pozytywnym wyborem wartości, którą jest abstynencja zarówno od papierosów, jak i od alkoholu i narkotyków. Przymiotnik „pozytywny” nie jest w tym wypadku oceną tego wyboru, ale opisem kierunku, a więc ruchu „ku” wartości, jaką jest abstynencja od tych trzech używek (stąd określenie „3X”).

Jej źródłem nie jest wcześniejsze uzależnienie od tych środków. Postawa ta nie ma też podłoża religijnego czy patriotycznego. Jest konglomeratem psychokulturowym, a więc odnosi się zarówno do jej psychologicznej charakterystyki, jak i społeczno-kulturowego otoczenia. Wynika z nich i im podlega. (…)

Straight edge jako źródło postawy 3X – abstynencja jako wartość

Straight edge (w skrócie sXe, HC SE) to ruch, który powstał w latach osiemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych wśród tamtejszej młodzieży. Wykształcił się w obrębie subkultury punk, jednak nie przejął po niej buntu przeciwko społeczeństwu i prowokacyjnych zachowań, odrzucił nihilizm i powszechną skłonność do nadużywania alkoholu i narkotyków, a także nieuzasadnionej przemocy.

Medium, które przekazywało i podtrzymywało ten sposób widzenia świata wśród młodego pokolenia lat osiemdziesiątych, była muzyka. To właśnie ona jest źródłem jego nazwy, która pochodzi od tytułu piosenki zespołu punkowego Minor Threat, zagranej na jednym z koncertów w 1981 roku. Wokalista Ian Mackaye, wyrażając żal po śmierci jednego ze swoich przyjaciół, który przedawkował narkotyki, śpiewał tak:

I’m a person just like you/ jestem człowiekiem takim jak ty
But I’ve got better things to do/ ale mam lepsze rzeczy do roboty
Than sit around and *** my head/ niż szlajać się i niszczyć samego siebie
Hang out with the living dead/ wykańczać się przez cały czas
Snort white *** up my nose/ wciągając to białe gówno
Pass out at the shows/ mdleć na koncertach
I don’t even think about speed/ nigdy nie przychodzi mi myśl, by się naspeedować
That’s something I just don’t need/ nie potrzebuję tego
I’ve got the straight edge/ jestem straight edge.

Zobacz też: Nie piję, bo…, czyli powody abstynencji

Straight edge – nie tylko abstynencja

Straigh edge to jednak coś więcej niż filozoficzne odgałęzienie ruchu punkowego, reakcja na hedonizm i destrukcję siebie przejawianą przez subkulturę punk. Zasady, które były głoszone przez muzykę, przeszły szybko do obszaru pozamuzycznego.

Reguły ruchu początkowo ograniczały się do trzech podstawowych: niepicia alkoholu, niezażywania narkotyków i niepalenia papierosów, będących przeciwieństwem święcącego wtedy triumfy hasła: drugs, sex and rock’n’roll.

Wskutek jego radykalizacji, która dokonywała się w czasie, zaczęły się pojawiać inne zasady, m.in.: unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych czy niejedzenie mięsa. W dalszej kolejności zaczęto wprowadzać do diety zasady weganizmu, witarianizmu czy fruktarianizmu.

Obecnie główną ideą osób należących do tego ruchu jest kontrolowanie życia, ocenianie wpływu, jaki mają na jego bieg: niezależny umysł, zdrowe ciało.

Zobacz też: Alkoholizm – na czym polega detoksykacja?

Fragment pochodzi z książki „Postawa 3x wśród młodzieży – coś więcej niż abstynencja” autorstwa D. Łęckiej (Impuls 2011). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA