Wraz z wiekiem głos zmienia się. Maleje jego skala, zmienia się modulacja, słabnie natężenie. Lecząc się u lekarza logopedy lub foniatry możemy powstrzymać tempo rozwoju Presbylaryngis /fot. Shutterstock

Czym może grozić nieleczona zatorowość płucna?

Zatorowość płucna jest trzecią co do częstości kardiologiczną przyczyną śmierci. Jednakże należy uświadomić sobie, że nie tylko sam zator w tętnicach płucnych, ale także następstwa zatorowości stanowią ryzyko dla naszego życia.
/ 02.02.2011 02:29
Wraz z wiekiem głos zmienia się. Maleje jego skala, zmienia się modulacja, słabnie natężenie. Lecząc się u lekarza logopedy lub foniatry możemy powstrzymać tempo rozwoju Presbylaryngis /fot. Shutterstock

Rozpoznanie zatorowości płucnej nie jest prostą sprawą. Jednak, wykonanie prawidłowych badań diagnostycznych oraz szybkie leczenie, pozwala na uratowanie niemalże wszystkich chorych. Problem rodzi się, gdy zbagatelizujemy pierwsze (bardzo niespecyficzne objawy) i pozwolimy na rozwinięcie się pełnoobjawowej choroby. Dlatego, jeżeli tylko odczuwamy silna duszność, której towarzyszy kaszel i krwioplucie, nie możemy zwlekać, tylko natychmiast powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Główną przyczyna zgonów z powodu zatorowości płucnej, są jej następstwa. Przede wszystkim zawał płuca oraz nagłe zatrzymanie krążenia.

Nazwą zawał płuc określamy ognisko martwicy w tkance płucnej, które powstało na skutek niedokrwienia danego obszaru płuc. Dochodzi do niego, gdy skrzeplina, która uległa przemieszczeniu, na przykład z kończyn dolnych, całkowicie zaczopuje światło gałązki tętnicy płucnej.

Szczególnie niebezpieczna sytuacja powstaje wtedy, gdy zamknięciu ulegnie główny pień tętnicy płucnej. Objawy takiego stanu, to przede wszystkim ból w klatce piersiowej, ciężka duszności i sinica. Dość często pojawia się także odkrztuszanie krwistej plwociny oraz wzrost ciepłoty ciała na skutek zakażenia ognisk martwicy. Jeżeli szybko nie rozpoczniemy działania, w przeciągu kilku minut może dojść do zejścia śmiertelnego wśród objawów wstrząsu.

Polecam: Jak wygląda pierwsza pomoc w zawale?

Rokowanie w zatorach i zawale płuc jest bardzo trudne do oceny, nawet jeśli zator wystąpił u osoby uprzednio zdrowej. Szczególnie jednak powinniśmy zwracać uwagę na osoby chore, z uszkodzonym sercem i przewlekłą niewydolnością oddechową.

Nagłe zatrzymanie krążenia (nzk), jest to stan, w którym dochodzi do zatrzymania pracy serca, powodującego ustanie krążenia krwi. Następnie, wtórnie dochodzi do zatrzymania oddechu i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Jedynym właściwym postępowaniem w takiej sytuacji jest rozpoczęcie resuscytacji.

Nzk rozpoznajemy po sprawdzeniu trzech ważnych objawów: utraty świadomości, braku oddechu oraz braku tętna na tętnicach. Jeżeli nie rozpoczniemy resuscytacji, dochodzą do tego kolejne objawy: sinica obwodowych części ciała, szerokie źrenice oraz bladość i plamy opadowe, które świadczą o śmierci chorego.

Zatorowość płucna jest bardzo niebezpiecznym stanem chorobowym, dlatego wszystkie osoby z grup ryzyka (z żylną chorobą zatorowo-zakrzepową, kobiety w ciąży, osoby mające problem z nadkrzepliwością), powinny uważnie obserwować swój organizm i w razie wystąpienia niepokojących objawów, natychmiast zgłosić się do lekarza.

Zobacz też: Z jakimi chorobami można pomylić zatorowość płucną?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!