Kogo dotyczy nadciśnienie płucne?

Padaczka jest chorobą o nie do końca znanej etiologii, w której podczas napadu obserwujemy drgawki i inne objawy neurologiczne./ fot. Shutterstock
Rocznie na nadciśnienie płucne zapada około 5-6 osób na milion. Wydawałoby się, że to nie dużo. Jednak nadciśnienie płucne jest szczególnie częste w pewnych grupach osób. Czy wiesz jakich chorych najczęściej dotyczy ten problem?
/ 31.03.2011 18:36
Padaczka jest chorobą o nie do końca znanej etiologii, w której podczas napadu obserwujemy drgawki i inne objawy neurologiczne./ fot. Shutterstock

Nadciśnienie płucne jest to stan, gdy wartość ciśnienia tętniczego krwi w tętnicy płucnej wynosi ponad 25 mmHg w spoczynku. Podłożem tego schorzenia są zmiany zachodzące w drobnych tętniczkach doprowadzających krew do pęcherzyków płucnych. Ich przyczyną są najczęściej choroby płuc, serca oraz naczyń płucnych. Z tego powodu uważa się, że osoby obciążone tego typu schorzeniami potencjalnie częściej będą rozwijały nadciśnienie płucne.

Rzadki problem?

Przypadki nadciśnienia płucnego o nieznanej przyczynie (tzw. idiopatyczne) szacuje się na około 1 zachorowanie /mln/rok. Przy czym około 10% to tzw. postacie rodzinne. Obrazując problem na przykładzie Polski można pokusić się o stwierdzenie, że przypadek nadciśnienia płucnego rodzinnego w naszym kraju zdarza się raz na 2,5 roku, czyli stosunkowo rzadko.

Osoby z wrodzonymi wadami serca

Jednak nadciśnienie płucne nie jest tak rzadkim schorzeniem jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza wśród osób obarczonych wadami serca. Szacuje się, że około 40% osób z wrodzonymi wadami serca umiera właśnie z powodu nadciśnienia płucnego! Wadami, które predysponują do rozwoju nadciśnienia płucnego są: ubytek w przegrodzie międzykomorowej, ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej oraz drożny przewód tętniczy (otwarty przewód Botalla).

Dowiedz się więcej: Jakie choroby przebiegają ze zwłóknieniem płuc?

Osoby z przewlekłymi chorobami płuc

Stosunkowo często nadciśnienie płucne pojawia się u chorych przewlekle niedotlenionych (w tzw. hipoksemii spowodowanej chorobami płuc) – odsetek ten wynosi około 25% po 6 latach trwania choroby. Większość tych przypadków to zachorowania o łagodnym przebiegu. Wykazano również że, nadciśnienie płucne rozwinęło ok 4 % osób, które w przeszłości miały epizod ostrej zatorowości płucnej.

Uwaga na twardzinę!

Osoby chore na twardzinę układową, chorobę należąca do rodziny chorób tkanki łącznej charakteryzują się bardzo wysokim ryzykiem rozwoju nadciśnienia płucnego! Szacuje się, z pośród tych chorych u około 35% ciśnienie tętnicze krwi w tętnicach płucnych osiąga nieprawidłowe wartości! Również inne choroby układowe zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia płucnego np. toczeń, gdzie problem ten dotyczy ok 7% chorych.

Podsumowując, nadciśnienie płucne występuje rzadko w populacji ogólnej, jednak w grupie osób obarczonych chorobami serca, płuc lub naczyń płucnych, może być stosunkowo częste!

Polecamy: Nierówna walka z POChP - dlaczego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA