Czym jest lakowanie zębów?
Lakowanie zębów jest to zabieg polegający na uszczelnianiu bruzd, szczelin i zagłębień w zębach światłoutardzalną substancją jaką jest lak. Ten profilaktyczny zabieg eliminuje rozwój bakterii w trudnodostępnych miejscach oraz zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy.
Lakowanie zębów jest często mylone z lakierowaniem zębów fluorem.
Ból przy lakowaniu zębów?
Zabieg ten jest bezbolesny – pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Lakowanie jednego zęba trwa kilka minut.
Kiedy jest odpowiedni czas na lakowanie zębów?
Lakowanie zębów to zabieg dobry zarówno dla zębów mlecznych, jak i stałych. Lakowanie należy przeprowadzić zaraz albo w niedługim czasie po wyrośnięciu zęba, dzięki czemu w szczelinach i bruzdach nie rozwinie się próchnica i unikniemy demineralizacji zęba.
Lakowanie dotyczy głównie dzieci, dorośli natomiast często lakują zęby mądrości.
Co to jest poszerzone lakowanie zębów?
Poszerzone lakowanie zębów polega na poszerzeniu szczelin między zębami cienkim wiertłem. Taki zabieg dentysta stosuje, gdy próchnica osiągnęła początkowe stadium. Następuje to przed aplikacją laku.
Zobacz też: Po co zębom szkliwo?
Czym jest lakierowanie zębów?
Lakierowanie zębów to zabieg polegający na profilaktycznym pokryciu zębów lakierem o wysokim stężeniu fluoru. Po dokładnym oczyszczeniu zębów (skaling, piaskowanie czy oczyszczenie mechaniczną szczoteczką) dentysta nakłada lakier specjalnym pędzelkiem. Trwa to 5–10 minut. W tym czasie lakier twardnieje i tworzy przezroczystą błonę.
Zabieg ten można przeprowadzać zarówno u dzieci (po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych), jak i u dorosłych. Lakier stosowany u dzieci ma barwę miodu i jest całkowicie bezpieczny, natomiast lakier dla dorosłych jest bezbarwny.
Lakierowanie zębów, podobnie jak lakowanie, jest bezbolesne i chroni zęby przed próchnicą. Zapobiega także próchnicy wtórnej, nadwrażliwości szyjek zębowych oraz próchnicy przy leczeniu ortodontycznym.
Zobacz też: Jak wybrać dobrego stomatologa?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!