Dieta DASH dla osób z nadciśnieniem

Stosując diety, często myślimy jedynie o zwiększeniu swojej atrakcyjności. Tymczasem smukła sylwetka może zapewnić nam coś cenniejszego od walorów wizualnych – zdrowie. Nadwaga i otyłość są przyczyną wielu chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego. Jak temu zapobiec? Jaką dietę zastosować?
/ 13.03.2013 12:44

Proste zasady diety DASH

Wiedząc, jak ważne są zasady zdrowego żywienia, eksperci opracowali specjalną dietę dla osób z nadciśnieniem – Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH). Mogą ją stosować także osoby, które nie cierpią na tę chorobę, ale pragną zmienić swoje życie.

Zasady diety są bardzo proste, a po kilku tygodniach stosowania „wchodzą w krew”, stając się naturalnym elementem codziennego odżywiania.

Twórcy diety zalecają:

  • spożywaj 6 porcji produktów zbożowych dziennie, przy czym białe pieczywo i makaron zastąp chlebem razowym i brązowym ryżem,
  • przygotowując dania, wybieraj chude mięsa i ryby,
  • nie rezygnuj z nabiału – zaleca się spożywanie chudego mleka i jogurtów,
  • tłuszcze zwierzęce zamień na roślinne, np. oliwę z oliwek lub olej rzepakowy,
  • zwiększ ilość spożywanych warzyw i owoców – są one doskonałą przekąską, deserem, a nawet uzupełnieniem głównego posiłku,
  • nie musisz rezygnować ze słodyczy – od 2 do 3 porcji w tygodniu nie wpłynie negatywnie na twój organizm.

Pamiętaj, że zmieniając nawyki żywieniowe, regularnie uprawiając sport i redukując masę ciała możesz poprawić swoją atrakcyjność, ale co ważniejsze – znacząco wpłynąć na samopoczucie oraz zdrowie.

Konkurs dla DASHowców

W celu zachęcenia wszystkich do wprowadzania zmian w codziennym jadłospisie, program „Cała Polska leczy nadciśnienie” przygotował konkurs na „SmaDASHny posiłek”, gotowany według przepisu opartego o zasady diety DASH. Wystarczy zapoznać się z materiałami edukacyjnymi szczegółowo opisującymi dietę dla nadciśnieniowców (www.e-medycyna.pl/cpln) oraz stworzyć własny przepis na autorskie danie zgodne z wytycznymi diety. Do wygrania m. in. roczna obecność autorskiego przepisu w menu restauracji Green Way. Do zabawy można włączyć się poprzez aplikację: http://apps.facebook.com/twojedaniedash/.

Polecamy: Sprawdź, czy grozi ci nadciśnienie tętnicze

Źródło: informacja prasowa „Cała Polska leczy nadciśnienie” /ap

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA