Czy serce samo zregeneruje się po zawale?/fot. Fotolia

Jaki wpływ ma alkohol na nadciśnienie tętnicze?

Alkohol towarzyszy nami od wieków. Wznosimy nim toasty za zdrowie, pomyślność, szczęście. Ale jakie skutki może wywołać, gdy będziemy go nadużywać? Jak wpływa na nasze ciśnienie tętnicze? Czy to prawda, że kobiety są bardziej podatne na działanie alkoholu? Ile kalorii zawiera lampka wina, czy kieliszek wódki?
/ 26.11.2012 15:49
Czy serce samo zregeneruje się po zawale?/fot. Fotolia

Alkohol – obniża czy podwyższa ciśnienie?

Zaskakujący jest fakt, że w obu przeciwstawnych stanowiskach na temat szkodliwości alkoholu jest ziarenko prawdy.

W rzeczywistości, spożycie alkoholu powoduje czasowy spadek ciśnienia o ok. 4mmHg, jednak niestety,po ok. 6 kolejnych godzinach następuje ponowny jego wzrost już nawet o 7mmHg, a taki podwyższony poziom utrzymuje się przez dłuższy czas.

Trzeba zatem podkreślić fakt, że pomimo początkowego spadku ciśnienia, docelowo alkohol prowadzi do jego wzrostu.

Alkohol jest kaloryczny!

Oprócz bezpośredniego wpływu jaki alkohol wywołuje na ciśnienie tętnicze, warto również wspomnieć o jego wysokiej kaloryczności.

Jak wszyscy wiemy, nadwaga ma ogromny wpływ na wzrost ryzyka występowania nadciśnienia tętniczego, a każdy gram alkoholu stanowi średnio aż 7kcal! Dodatkowo bardzo często alkoholom towarzyszą słodkie napoje, jak również duże ilości tłustego, niezdrowego jedzenia.

Takie zwyczaje praktykowane przez dłuższy okres mogą przyczynić się do szybkiego przybierania na wadze i zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Warto zatem wiedzieć, na jakie alkohole możemy sobie pozwolić troszkę częściej, a jakich unikać.

Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z częstego spożywania piwa. Średnio, 0,33l piwa zawiera ok. 300 kcal! Biorąc pod uwagę fakt, że dla naszego organizmu są to jedynie puste kalorie, nie uzupełniające zapotrzebowania na niezbędne składniki odżywcze, powinniśmy sięgać po nie jak najrzadziej. Trochę częściej możemy pozwolić sobie na lampkę czerwonego wytrawnego wina, która średnio zawiera ok. 80 kcal na 125 ml płynu.

Norma dziennego spożycia alkoholu

Bardzo często słyszymy stwierdzenie, że alkohol spożywany w niewielkich ilościach nie szkodzi zdrowiu. Warto jednak ustalić, co oznacza pojęcie „niewielka ilość”. Jego subiektywizm sprawia, że każdy z nas może definiować ją zupełnie inaczej.

Naukowcy określili, że normą dziennego spożycia alkoholu, której nie powinno się przekraczać, jest 0,5 - 1 jednostki alkoholu w przypadku kobiet i 2 jednostki w przypadku mężczyzn. Za jednostkę określa się ok. 8 g czystego etanolu, co zazwyczaj przekłada się na kieliszek wódki (50ml), wina (125ml) lub piwo (300ml).

Zobacz także: Co należy wiedzieć o zawale?

Alkohol a płeć

Jak widać, spore znaczenie przy określaniu norm spożycia alkoholu ma płeć. Ze względu na większą ilość tkanki tłuszczowej, w której alkohol się nie rozpuszcza, to właśnie kobiety są bardziej podatne na działanie procentów. Warto również podkreślić, że u kobiet spożywających regularnie powyżej 3 drinków dziennie ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrasta aż do 90%.

Alkohol a przyjmowanie leków

Wszyscy, którzy są w trakcie leczenia farmakologicznego nadciśnienia tętniczego powinni w szczególności zachować ostrożność i zdrowy rozsądek w kwestii spożywania napojów wysokoprocentowych.

Alkohol bardzo często wpływa na działanie leków oraz nierzadko nasila występowanie efektów ubocznych. W przypadku połączenia go np. z lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne może wywołać uczucie osłabienia i omdlenia. Dlatego właśnie osoby leczące się na nadciśnienie powinny ograniczyć procenty, w szczególności w godzinach bliskich przyjmowaniu tabletek.

Co za dużo, to…

Czy jednak wyobrażamy sobie witanie Nowego Roku bez szampana? Na pewno nie. Pamiętajmy zatem stare polskie porzekadło „Co za dużo to niezdrowo” i znajdźmy złoty środek. Alkohol spożywany okazjonalnie w umiarkowanych ilościach na pewno nam nie zaszkodzi, jednak warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest on nam tak potrzebny?

Źródło: materiały prasowe G-COMMUNICATIONS Consultants/kb

Zobacz również: Arytmia, czyli zaburzona praca serca

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!