W badaniu brało udział ponad 10 tysięcy Europejczyków. Informowali oni ile godzin śpią, a także zostały od nich pobrane próbki krwi, aby przeanalizować ich DNA. Długość snu sprawdzano zarówno w dni powszednie, jak i wolne od pracy.
Sen muszek owocówek, które nie miały żadnego wariantu tego genu, trwał o 3 godziny mniej niż u muszek, które miały gen ABCC9. Natomiast ludzie, którzy mieli ten gen spali średnio około 30 minut dłużej niż przyjęte 8 godzin. Okazało się także, że osoby, które potrzebują więcej snu, są w większym stopniu narażeni na zdrowotne konsekwencje jego niedoboru. Zarywanie nocy gorzej znoszą, a oprócz tego jest to dla nich bardziej szkodliwe. Sen miał ogromne znaczenia dla zdrowia osób badanych.
Dr Jim Wilson z Edinburgh twierdzi, że” posiadacze genu ABCC9 dużo częściej cierpieli z powodu różnych problemów zdrowotnych będących konsekwencją niewystarczającej ilości snu”.
Według naukowców wnioski z badania pozwolą zrozumieć różnice w potrzebie snu, a oprócz tego dzięki wynikom badań będzie można lepiej radzić sobie z konsekwencjami niedostatecznej jego ilości.
Badacze maja nadzieję, że uda im się odkryć więcej genów, które są odpowiedzialne za indywidualne rytmy snu i czuwania i powiązania z zachowaniem. Według naukowców śpiochy w prosty sposób nie mogą obronić się przed konsekwencjami zdrowotnymi zbyt krótkiego snu.
Oprócz genów na długość snu wpływa wiek, szerokość geograficzna i pora roku.
Zobacz też: Jakie znaczenie ma sen?
Źródło: Gazeta.pl/esz
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!