W czasie trwania ogólnopolskiej akcji „Dni Krwi Pępowinowej”, od września do listopada 2011 roku, w wybranych szpitalach na terenie kraju rodzące kobiety będą mogły nieodpłatnie zdeponować krew pępowinową, która trafi do tzw. banku publicznego.
Akcja ma na celu zwiększenie ilości krwi pępowinowej, która jest źródłem komórek macierzystych, wykorzystywanych w leczeniu różnych poważnych schorzeń. Zdeponowana w banku publicznym krew pępowinowa będzie wykorzystywana w leczeniu potrzebujących chorych.
Jak wygląda oddawanie krwi pępowinowej?
Oddanie krwi pępowinowej to zabieg nieinwazyjny i bezbolesny, który nie zagraża zdrowiu i życiu matki oraz dziecka.
Na pytania odnośnie oddawania, deponowania i wykorzystywania w medycynie krwi pępowinowej będzie podczas trwania akcji odpowiadała konsultantka medyczna z Polskiego banku Komórek Macierzystych.
„Dni Krwi Pępowinowej” to akcja organizowana przez Polski Bank Komórek Macierzystych w ramach wieloletniego programu rozwoju transplantologii POLGRAFT finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia, a koordynowanego przez Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT.
Gdzie można oddać krew pępowinową?
Akcja trwa w szpitalach m. in. w Gdańsku, Krakowie, Bydgoszczy, Wrocławiu oraz Łodzi. Do tej pory możliwość oddania krwi pępowinowej na potrzeby chorych istniała jedynie dla rodzących w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Dowiedz się więcej: Komórki macierzyste wolne od stereotypów
Źródło: informacja prasowa /ah
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!