Estradiol - ważny nie tylko dla kobiet

Wnioski naukowców mają pomóc lekarzom w opracowaniu skutecznej metody terapii i wskazać leki, które najlepiej zwalczają groźną odmianę E. coli. /fot. Fotolia
Naukowcy z Uniwersytetu w Houston postanowili dopracować długoterminową terapię cukrzycy, otyłości i chorób układu sercowo-naczyniowego poprzez lepsze zrozumienie estradiolu, najsilniejszego z naturalnych estrogenów.
/ 29.03.2012 01:42
Wnioski naukowców mają pomóc lekarzom w opracowaniu skutecznej metody terapii i wskazać leki, które najlepiej zwalczają groźną odmianę E. coli. /fot. Fotolia

Badacze uważają, że ten estrogen jest istotnym czynnikiem regulującym wiele funkcji organizmu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kobiece hormony zawsze były wiązane z cyklem miesiączkowym, ciążą, karmieniem piersią i chorobami, takimi jak osteoporoza i rak piersi. Jednak zespół z Houston ustalił, że działanie estradiolu jest dużo bardziej uniwersalne.

Badania wykazały, że gdy estradiol występuje w nadmiarze lub niedoborze, metaboliczna sieć zależności międzynarządowych traci stabilność i sprzyja rozwojowi chorób metabolicznych. Estradiol nie jest wyłącznie żeńskim hormonem płciowym, ale hormonem uniwersalnym, oddziałującym na wiele narządów.

Celem przeprowadzonego badania było zrozumienie jak estradiol reguluje metabolizm, wyjaśnienie jego roli w chorobach metabolicznych takich jak zaburzenia odżywiania, otyłość i cukrzyca. Badacze uważają, że wszystkie narządy w organizmie związane z przyswajaniem pokarmu, w tym mózg, wątroba, trzustka, serce, mięśnie i tkanka tłuszczowa, znajdują się pod wpływem estradiolu.  Badanie to ma duże znaczenie nie tylko dla przeciętnego konsumenta, ale i dla lekarzy. Estradiol jest ważny dla właściwego funkcjonowania organizmu, niewłaściwa suplementacja estradiolu może zaburzyć tę równowagę. Skala problemu jest duża, ponieważ wiele osób stosuje roślinne pochodne hormonów, fitohormony, które niewłaściwie zażywane mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dla specjalistów zajmujących się leczeniem hormonalnym, badanie podkreśla złożony wpływ estradiolu na organizm i ryzyko wywołania lub zaostrzenia choroby metabolicznej. Obecnie stosowanie estradiolu do leczenia opóźnionego dojrzewania, objawów menopauzy, osteoporozy i raka gruczołu prostaty jest tematem debat środowisk medycznych i naukowych.

Zobacz też: Hormony a seks

ScienceDaily / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA