HIV
HIV jest bardzo niebezpiecznym wirusem. On sam nie powoduje śmierci osoby chorej. Infekcja nim natomiast przyczynia się do stopniowej utraty odporności. Wirus może pozostawać w organizmie osoby zainfekowanej przez wiele lat, zanim pojawią się pierwsze objawy chorobowe.
Dowiedz się więcej: Czym jest HIV?
Objawy zakażenia
W zakażeniu wirusem HIV objawy kliniczne pojawiają się w kilku etapach: zakażenie wczesne, zakażenie objawowe i pełnoobjawowy AIDS. W chorobie tej szybkie rozpoznanie ma znaczenie w diagnostyce, leczeniu i zapobieganiu dalszym zakażeniom. Niestety zarówno wczesne zakażenie, jak i okres bezobjawowy są trudne do rozpoznania.
Zobacz: Jakie są objawy zakażenia wirusem HIV?
Jak wykryć HIV?
Jeśli wydaje ci się, że w twoim życiu była sytuacja, która stwarzała ryzyko zarażenia się wirusem HIV, zrób badania. Obecnie istnieje kilka metod wykrywania wirusa. Pamiętaj, że przeprowadzanie badań profilaktycznych pozwala na szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia.
Przeczytaj: Które testy na HIV są najskuteczniejsze?
Kiedy rozpocząć leczenie?
Leczenie antyretrowirusowe trwa przez całe życie. Osoby zakażone wirusem HIV boją się rozpoczęcia leczenia, ze względu na występujące działania niepożądane. Kiedy lekarze decydują o rozpoczęciu podawania leku?
Przeczytaj: Wskazania do rozpoczęcia leczenia antyretrowirusowego
Życie z wirusem
Osoby zakażone wirusem HIV muszą przyjmować leki przeciwwirusowe. Poza tym prowadzą one normalne życie. Mogą pracować, uczyć się, a nawet mieć zdrowe potomstwo. Jak to możliwe?
Przeczytaj: Jak wygląda życie z wirusem HIV?
Czy można mieszkać z osobą chorą?
HIV przenosi się jedynie drogą płciową i przez zakażoną krew, dlatego mieszkanie z osobą chorą nie stanowi zagrożenia dla domowników. W jakich sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność?
Przeczytaj: Mieszkanie z osobą zakażoną HIV
Seks i HIV
Podczas stosunku płciowego z osobą HIV pozytywną może dojść do zakażenia. Największe ryzyko zakażenia niosą za sobą stosunki analne i dopochwowe bez użycia prezerwatywy. Co zrobić, aby seks był bezpieczny?
Przeczytaj: HIV i AIDS a seks
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!