iChoroba niestety negatywnie odbija się na naszym zdrowiu – pojawiają się bóle mięśni, deformacje kręgosłupa, a nawet problemy psychologiczne.
Dr Larry Rosen z Uniwersytetu Stanowego Kalifornii alarmuje, że nasze uzależnienie od elektroniki osiągnęło rozmiary epidemii. iChoroba objawia się m.in. problemami z koncentracją i kłopotami ze snem, lekceważeniem innych osób i zaburzeniami osobowości.
Sammy Margo ze Stowarzyszenia Fizjoterapeutów informuje, że urządzenia typu smartfon czy telefon komórkowy nie są przystosowane do naszych ciał – mają zbyt małe przyciski i ekrany. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Western Union wynika, że ponad 75% osób używających smartfony w miejscach publicznych nie zwraca uwagi na otoczenie, co skutkuje wypadkami na ulicy i zaburzeniami rytmu dobowego.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Rensselaer Polytechnic Institute dotyczące wpływu podświetlenia ekranu tableta na produkcję melatoniny wykazały, że im jaśniejsze podświetlenie ekranu, tym nasze ciało produkuje mniejszą ilość melatoniny, co skutkuje zaburzeniami snu i czuwania szczególnie u młodych osób.
RSI, czyli chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien, to skutek ciągłego stukania w ekran smartfona, a długotrwałe pochylanie się nad ekranem wywołuje bóle ramion i pleców. Lekarze ostrzegają nastolatków z tabletami w dłoniach przed RSI, a Klinika Emory Ortopaedics&Spine Center uruchomiła specjalny program ochrony przed „smartfonowym kciukiem”.
Bycie ciągle online negatywnie odbija się również na naszym zdrowiu psychicznym – zespół zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych to pragnienie sprawdzania co minutę ekranu telefonu i tabletu. Niektórzy pacjenci uzależnieni od bycia online często wymagają fachowego leczenia.
Prof. Ben Bederson z Uniwersytetu Maryland uważa, że uzależnienie od ekranów będzie skutkowało tym, że lepiej będą sobie radzić osoby o dłuższych palcach. Osoby o mniejszych dłoniach będą miały niestety większe problemy.
Zobacz też:Viagra środkiem dopingowym dla sportowców?
Źródło: rp.pl/ib
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!