Inteligentny opatrunek

Osoby z wrodzoną łamliwością kości są narażone na liczne złamania, a także krwawienia, siniaki i urazy /fot. Fotolia
Australijscy naukowcy stworzyli inteligentny opatrunek, zmieniający kolor w zależności od stanu gojenia znajdującej się pod nim rany. Dzięki niemu możliwa będzie lepsza kontrola gojenia ran przewlekłych, np. owrzodzeń podudzi w przebiegu niewydolności żylnej, czy cukrzycy.
/ 18.07.2011 13:52
Osoby z wrodzoną łamliwością kości są narażone na liczne złamania, a także krwawienia, siniaki i urazy /fot. Fotolia

Specjalne włókna powstały dzięki zastosowaniu techniki ciekłych kryształów, dzięki czemu reagują one nawet na wahania temperatury mniejsze niż 0,5 stopnia Celsjusza. Jakiekolwiek odchylenia w temperaturze otoczenia powodują zmianę zabarwienia od czerwonego do niebieskiego.

„Jeśli rana ulegnie zakażeniu zwykle dochodzi do wzrostu temperatury w jej obrębie. Z kolei spadek temperatury może sugerować zaburzenia w ukrwieniu.” – tłumaczy Louise van der Werff, inżynier materiałowy i pomysłodawczyni nowego opatrunku – „Naszym głównym celem jest leczenie ran przewlekłych w osób starszych, otyłych, z cukrzycą. W tych grupach często dochodzi do rozwoju ran takich jak owrzodzenia podudzi, czy odleżyny, które bez odpowiedniej opieki mogą utrzymywać się bardzo długo.”

Naukowcy planują wpleść włókna czułe na temperaturę w standardowe materiały opatrunkowe, co zapewni łatwość produkcji i większą dostępność, jednocześnie gwarantując wiedzę na temat stanu rany. Dzięki temu możliwe będzie zdiagnozowanie zaburzeń gojenia na wczesnym etapie, co zapewni skuteczniejsze ich leczenie i nie pozwoli na rozwój szeregu powikłań.   

Zobacz też: Larwy much skuteczne w leczeniu ran

Źródło: PhysOrg/ kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA