Planujesz podróż do Ameryki Południowej, Afryki, Indonezji lub w region Pacyfiku? Państwowa Inspekcja Sanitarna radzi, jak zabezpieczyć się przez infekcją wirusem Zika.
Jak uniknąć zarażenia wirusem Zika i konsekwencji infekcji?
Ponieważ nadal nie udało się opracować szczepionki przeciwko wirusowi Zika, jednym skutecznym sposobem ochrony przed zarażeniem jest zabezpieczanie się przed ugryzieniami komarów, które go roznoszą. Jeśli planujesz podróż w miejsce, gdzie istnieje zagrożenie infekcji tym wirusem, dla własnego bezpieczeństwa koniecznie zastosuj się do poniższych rad:
1. Stosuj środki odstraszające komary
Możesz wybrać repelenty w sprayu, kremie, żelu lub inne. Ważne, by pamiętać o regularnym powtarzaniu aplikacji tego środka. Zwracaj na to uwagę szczególnie po kąpieli lub gdy w powietrzu utrzymuje się duża wilgotności - pocenie się skóry i woda może usunąć środek ze skóry.
2. Postaw na długie rękawy i nogawki
Unikaj ubrań, które odsłaniają zbyt wiele skóry. Zamiast krótkich spodenek i sukienek na ramiączka wybieraj raczej spodnie z długimi nogawkami, długie spódnice, czy koszule z długim rękawem. Dzięki temu zmniejszysz powierzchnię ciała narażoną na ukąszenia komarów.
3. Pamiętaj o moskitierach i siatkach, korzystaj z klimatyzacji
Jeśli masz taką możliwość, wybieraj pomieszczenia klimatyzowane (dzięki temu nie będziesz musiała otwierać okien). W innych przypadkach korzystaj z siatek w oknach i drzwiach i moskitier chroniących przed dostaniem się owadów do środka.
4. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, skonsultuj wyjazd z lekarzem
Jeśli chorujesz na cukrzycę, choroby płuc, niewydolność nerek, krążenia lub inne choroby przewlekłe, przed wyjazdem w zagrożone rejony skonsultuj się z lekarzem. Rada ta dotyczy również innych osób o obniżonej odporności, kobiet w ciąży oraz małych dzieci.
5. Podejrzewasz infekcję? Jak najszybciej zgłoś się do lekarza!
Jeśli podejrzewasz, że mogło dość do zarażenia wirusem Zika, jeszcze podczas wyjazdu jak najszybciej poproś o pomoc lekarską. Niezwłocznie zgłosić do lekarza powinny zgłosić się również osoby, u których objawy infekcji pojawiły się w ciągu 21 po powrocie z podróży.
Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś poinformować zespół prowadzący ciążę o swojej podróży w zagrożone regiony. Niezależnie od tego, ze względu na ryzyko rozwoju małogłowia u płodu, GIS zaleca wszystkim ciężarnym rozważenie odłożenia podróży w zagrożone miejsca.
Przeczytaj więcej o wirusie Zika:
6 najważniejszych faktów o wirusie Zika
WHO ostrzega: Zika to problem na skalę światową
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!