Wirus Zika - 6 najważniejszych faktów o wirusie, objawach i drogach zarażenia

Wirus Zika fot. Fotolia
Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!
Marta Wilczkowska / 19.02.2016 10:39
Wirus Zika fot. Fotolia

Wirus Zika po raz pierwszy wykryty został w 1947 w Ugandzie. Od tej pory rozprzestrzenia się na inne kraje i kontynenty, budząc niepokój wśród naukowców i społeczeństwa. Oto 6 najważniejszych faktów o tym wirusie:

1. Obecnie najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia

Wirus zawędrował tam najprawdopodobniej wraz z kibicami jadącymi na Mundial 2014. Wirus rozprzestrzenia się dość szybko: przypadki zarażenia stwierdzono też w innych krajach Ameryki Południowej i Środkowej, USA, Wielkiej Brytanii, Danii i Portugalii.

2. Wirus należy do rodziny Flawiwirusów

Oprócz gorączki Zika, wirusy z tej rodziny odpowiedzialne również za takie choroby jak:

3. Wirus roznoszony jest przez tzw. komary tygrysie

 Owady te oryginalnie pochodzą z Azji Południowo-Wchodniej, jednak obecnie szybko rozprzestrzeniają się na inne kontynenty, również Europę. Trwają badania nad możliwością przenoszenia wirusa bezpośrednio między ludźmi (np. podczas stosunków płciowych - obecność wirusa wykryto w spermie zarażonych mężczyzn).

W dalszym ciągu trwają badania nad opracowaniem szczepionki przeciwko temu wirusowi.

4. Wirus Zika najbardziej zagraża kobietom w ciąży i płodom

Przypuszcza się, że może przyczyniać się do rozwoju małogłowia - wady rozwojowej, w której czaszka jest mniejsza od prawidłowej wielkości. Wirus jest najgroźniejszy na początku ciąży, przede wszystkim w pierwszym trymestrze. Aby zapobiec epidemii tej wady u dzieci, w niektórych krajach wydano oficjalne ostrzeżenia przed planowaniem ciąży w ciągu kolejnych 2 lat.

U dorosłych wirus Zika może powodować tzw. zespół Guillaina-Barrégo, prowadzący do niedowładu mięśni.

5. Wirus wywołuje tzw. gorączkę Zika

Zarażenie wirusem może wywoływać łagodne objawy, podobne do innych chorób wywołanych przez flawiwirusów. Należą do nich:

  • niewielka gorączka,
  • zapalenie spojówek,
  • przemijający ból lub stan zapalny stawów (przede wszystkim mniejszych stawów rąk i stóp),
  • czerwona, przypominająca plamy wysypka (często zaczynająca się od twarzy a następnie rozlewająca na całe ciało).

Jeśli wystąpią, objawy utrzymują się zwykle przez kilka dni. W większości przypadków zarażenie wirusem nie daje żadnych objawów.

6. Czy Polsce grozi epidemia zarażeń wirusem Ziko?

Raczej nie, jednak trudno udzielić na to pytanie 100% pewnej odpowiedzi. Na pewno zalecamy szczególną ostrożność osobom planującym podróż w regiony o podwyższonym ryzyku zachorowania, zwłaszcza, jeśli są wśród nich kobiety w ciąży. Warto też zwrócić uwagę na ochronę przeciwko ugryzieniom komarów (np. korzystać ze sprayów odstraszających owady, moskitiery).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA