Jak dbać o odpowiednią dla zdrowia temperaturę w domu?

Klimat cieplny i wentylacja wewnątrz pomieszczeń mają istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak wentylować pomieszczenia w domu? Od czego zależy nasz komfort cieplny?
/ 15.07.2014 12:24

fot. Velux

Komfort cieplny

Komfort cieplny można opisać jako „stan umysłu, w którym odczuwamy satysfakcję z warunków cieplnych”.

Wpływa na niego sześć czynników: temperatura powietrza, temperatura promieniowania (nasłonecznienie), wilgotność, ruch powietrza, ubranie, aktywność fizyczna.

Preferencje osobiste również mogą wpływać na odczuwany przez nas komfort cieplny. Zasadniczo można go osiągnąć, gdy sześć powyższych parametrów znajduje się w równowadze.

Warto wiedzieć:

  • Komfort cieplny zależy nie tylko od temperatury powietrza, ale także od aktywności fizycznej, ubioru i indywidualnych preferencji.
  • Dyskomfort cieplny w większości przypadków może być zredukowany dzięki odpowiedniemu zachowaniu, na przykład zamknięciu okna, przemieszczeniu się w inne miejsce pomieszczenia czy nałożeniu cieplejszego ubrania.
  • Ludzie bardzo się różnią i każdy poszukuje innych warunków cieplnych.
  • Oczekiwania co do warunków cieplnych w naturalnie wentylowanych budynkach zależą od temperatury zewnętrznej.
  • Otwarcie i przesłonienie okien skutecznie zmniejsza przegrzanie pomieszczenia.
  • Okna wyposażone w automatycznie sterowane żaluzje, rolety lub markizy pomagają obniżać temperaturę przegrzanych pomieszczeń i niwelują potrzebę ochładzania mechanicznego.

Wentylacja

Jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń ma ogromny wpływ na nasze zdrowie dobre samopoczucie i produktywność. Szczególnie ważne są wilgotność i wskaźnik wymiany powietrza. Czynniki te wiąże się z takimi chorobami jak astma i alergie, więc ważne jest, aby utrzymywać wilgotność zimą na niskim poziomie i aby zapewnić odpowiednią wentylację.

Wiatr, różnice temperatur oraz efekt kominowy są sprzymierzeńcami naturalnej wentylacji. Najbardziej wydajną naturalną wentylację można uzyskać poprzez połączenie wentylacji pasywnej (np. przy pomocy klap wentylacyjnych dla okien dachowych) i krótkich, ale częstych przewietrzeń pomieszczenia.

Podczas gorących okresów letnich wietrzenie pomieszczeń zapewni wysoki wskaźnik wentylacji, co poprawi komfort cieplny poprzez obniżenie temperatury i wzmożenie ruchu powietrza.

Zobacz też: Jak wpływa na nas klimat wewnętrzny budynku?

Źródło: materiały prasowe Velux/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA