Ile kosztuje nas nadwaga i otyłość?

Rosnąca liczba osób otyłych i z nadwagą na świecie to nie tylko problem zdrowotny, ale też finansowy. Ile kosztuje nas – w Polsce i na świecie – nadwaga i otyłość?
/ 17.06.2014 15:15

nadwaga

fot. Fotolia

Naukowcy prognozują, że w najbliższym czasie choroby związane z otyłością staną się główną przyczyną zgonów w wielu krajach świata. Narastająca częstość występowania nadmiernej masy ciała to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia populacji naszego globu, lecz także dla finansów państw.

Szacuje się, że:

  • koszty opieki zdrowotnej w przypadku osób z nadwagą i otyłością są o 44% wyższe w porównaniu z osobami z prawidłową masą ciała,
  • koszty bezpośrednie związane z otyłością, w zależności od kraju, pochłaniają od 1 do 10% funduszy wydawanych na ochronę zdrowia,
  • leczenie otyłości i jej powikłań pochłania w Polsce około 21% budżetu przeznaczonego na ochronę zdrowia – odpowiada to kwocie ponad 11 mld zł rocznie,
  • choroby przyczynowo związane z nadwagą i otyłością są powodem 25% hospitalizacji (w skali kraju odpowiada to ok.  1,5  mln przyjęć do szpitala),
  • bezpośrednie koszty leczenia 1  mln pacjentów wynoszą 250 mln zł – według tych obliczeń ogólne koszty bezpośrednie związane z otyłością w Polsce sięgałyby blisko 3 mld zł.

Niekorzystna z ekonomicznego punktu widzenia jest również rosnąca liczba otyłych pracowników. Osoby otyłe nie są w stanie wykonać niektórych prac, np. wymagających większego wysiłku bądź sprawności. Otyłość wiąże się również ze zwiększoną niezdolnością do pracy i absencją.

Czynniki te wpły­wają na obniżenie produktywności i zysku przedsię­biorstwa, stwarzają też konieczność wypłaty zasiłków chorobowych.

Zobacz też: Jak rodzic może dbać o zdrowe odżywianie dziecka w szkole?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!